Türkiye'den Rus gazına hücum

Türkiye'den Rus gazına hücum

2 Mart 2021 Salı  |   Günlük

Geçen yılı pandemi, sanayide düşen talep, küresel kriz gibi nedenlerle büyük talep düşüşü ve zararla kapatan Gazprom, bu yıla rekor satışlarla girdi. 

Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada mevsim normallerinin üstünde ağır kış şartları yaşanması, Rus gazına olan talebi patlattı. 

Gazprom'dan yapılan açıklamaya göre, BDT dışı ülkelere satışlar ocak ve şubat aylarında ortalama yüzde 32,9 fazla arttı. 

Artan talep üzerine üretim de yüzde 7,8 arttı ve 89,9 milyar metreküpe çıktı. 

Sadece dış pazar değil, iç pazarda da arz yüzde 19,5 yükseldi. 

Şirketten yapılan açıklamada, "Şubat ayında şiddetli soğuk ve kar yağışları, Rusya ve BDT dışı Avrupa ülkelerinde gaza olan talebin artmasına neden oldu. Bu koşullarda, tüketicilere güvenilir bir şekilde gaz tedarik etmeye devam ettik. Gaz sevkiyatı Almanya'ya yüzde 32,9, Türkiye'ye yüzde 52,9, İtalya'ya yüzde 64, Macaristan'a yüzde 85, Fransa'ya yüzde 26,7, Bulgaristan'a yüzde 56,5, Romanya'ya yüzde 54,5 arttı" denildi. 

Bu arada Rusya için bir başka güzel haber de Asya'dan geldi. Gazprom, "Sibirya'nın Gücü" adlı doğal gaz boru hattı aracılığıyla Çin'e gaz ihracatının 3 kattan fazla arttığını duyurdu. 

Açıklamada, "Şubat ayındaki fiili aylık tedarik hacmi, Şubat 2020'ye göre 3,2 kat arttı" denildi.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya Enerji