'Türkiye'deki seçime hazır mıyız?'

'Türkiye'deki seçime hazır mıyız?'

10 Ekim 2022 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın önde gelen Türkologlarından Doç. Dr. Vladimir Avatkov, Moskova'nın Türkiye'de 2023 yılında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazır olup olmadığını sorguladı.

Rusya Bilimler Akademisi Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü kıdemli araştırma görevlisi ve Rusya Dışişleri’ne bağlı Diplomasi Akademisi öğretim görevlisi olan Avatkov, Rossiya-1 kanalında Türk-Rus ilişkilerini değerlendirdi. Seçimlere de değinen Avatkov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın durumunun zayıfladığını, muhalefetin ise iktidara baskısını artırmaya devam ettiğini söyledi.

Avatkov, "Önümüzdeki yıl Türkiye'de yaşanacak süreçlere ne kadar kapsamlı hazırlanıyoruz bilmiyorum. Bu seçimlere ne kadar hazırız? Bununla ilgili bazı şüphelerim var. Stratejik düşünmemiz gerekiyor çünkü Türkiye bizim için birçok nedenden dolayı önemli" dedi.

Ankara'nın Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımlara katılmadığını hatırlatan Avatkov, "En azından ABD'nin yanında yer almadı. Ama kuşkusuz, Türkiye ile Anglosaksonlar arasındaki iş birliği çizgisinin yeniden güçlendirilmesine asla izin vermemeliyiz" çağrısında bulundu.

Avatkov, ayrıca Moskova'nın Türkiye'nin Güney Kafkasya, Orta Asya ve Karadeniz bölgesindeki adımlarına dikkat etmesi gerektiğini de vurguladı.

Rus Türkolog daha önce de, Türk muhalefetine desteğin giderek arttığını, bu nedenle 2023 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iktidar partisi AKP için kolay olmayacağını söylemişti. Muhalefet partilerinin Rusya'nın çıkarları için risk oluşturduğunu iddia eden Avatkov, "Bu konuda büyük riskler var. Sadece Türkiye içindeki istikrarsızlık değil; Erdoğan'a karşı birleşen partilere bakarsak Rusya'nın çıkarları açısından da büyük riskler var" demişti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Rus medyasına verdiği mülakata değinen Avatkov, "Türk muhalefet partisi temsilcisinin bu mülakatı, Türkiye'deki muhalefetin de Rusya ile diyaloga hazır olduğunu gösteriyor. Türkiye ile temaslarımızda bunu fark etmek, kabul etmek ve dikkate almak çok önemli" diye konuşmuştu. 
 

Etiketler:  Rusya