'Türkiye'deki Amerikan füzelerini söktürdük'

'Türkiye'deki Amerikan füzelerini söktürdük'

11 Kasım 2021 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Komünist Partisi Başkanı Gennadiy Züganov, Sovyetler Birliği'nin en büyük başarılarından birinin Türkiye'deki Amerikan füzelerini söktürmek olduğunu söyledi.

Bolşevik Devrimi Günü nedeniyle Moskova'nın merkezindeki Kızıl Meydan'da gazetecilere açıklama yapan Züganov (manşet fotoğrafı), Sovyetler döneminde güçlü bir dış politika izlendiğini söyledi. Rusya Komünist Partisi lideri Sovyet döneminde elde edilen başarıların bazılarını şöyle sıraladı:

"Birkaç yıl içinde nükleer füzelerde eşitliği yakaladık. 10 nükleer şehir inşa ettik. Böylece Amerikan planlarının tarihin çöplüğüne atılmasını sağladık. Moskova dahil Sovyetler Birliği'nin 50 büyük şehrini hedef aldıklarında Amerikan üslerini (Jüpiter füzelerini kastediyor) Türkiye'den kovduk. Böylece birçok sorunu çözmüş olduk. Dünyadaki her üç bilim insanından biri Sovyet bilim adamıydı." 

Züganov, Bolşevik Devrimi sonucunda sermayenin değil, emeğin hakim olduğu yeni dünya düzeni kurduklarını söyledi ve Sovyet liderleri Vladimir Lenin ve Josef Stalin'in bu süreçte oynadığı rolü övdü. Züganov, Sovyet döneminde eğitim ve sağlık sektöründe ciddi başarılar elde edildiğini de sözlerine ekledi.

 

 

Küba krizi

Dünyayı yöneten iki süper güç olan ABD ile Sovyetler Birliği'ni savaşın eşiğine kadar getiren krizin merkezinde Küba bulunuyordu. ABD'nin Küba lideri Fidel Castro'yu devirmekte kararlı olması üzerine Sovyetler Birliği destek amacıyla 1962 yılında Ada'ya füzeler yerleştirdi. 

Dünyanın soluğunu keserek izlediği füze krizinden doğrudan etkilenen ülkelerden biri de Türkiye'ydi çünkü 1961 yılında Türk topraklarına Amerikan Jüpiter füzeleri yerleştirilmişti. İki süper gücün nükleer savaşın eşiğine gelmesi üzerine perde arkasında yoğun bir diplomatik pazarlık yaşandı. Moskova'yı son derece rahatsız eden Jüpiter füzeleri nedeniyle Türkiye de pazarlığın merkezindeki ülkelerden biriydi. Sonuçta Sovyetler Birliği Küba'daki füzelerini çekme kararı aldı, bunun üzerine Mart 1963'te de ABD, Türkiye'deki füzelerini söktü ve kriz son buldu. Gergin sürecin savaşsız atlatılması iki süper güç arasında bir yumuşama döneminin başlamasına kapıyı açtı.
 

Etiketler:  Rusya