Türkiye'de kurum kültürü araştırması

Türkiye'de kurum kültürü araştırması

7 Ağustos 2021 Cumartesi  |   Günlük

Fast Company Türkiye dergisi ve StratejiCo. ortaklığında hazırlanan ve çalışanların kurum kültürü konusundaki sektör algısını ölçmeyi hedefleyen anket çalışmasının sonuçları açıklandı

Anket için Kariyer.net aracılığıyla 250’den fazla üst düzey özel sektör yöneticisiyle görüşüldü. ERA Araştırma’nın yürüttüğü anketin sonuçları, katılımcıların Türkiye’deki şirketleri, MIT Sloan School of Management tarafından belirlenen ve kurum kültürünü ölçen 10 ayrı bileşen üzerinden değerlendirmesi sonucunda şekillendi. 

Anket sonuçlarına göre, Koç Holding kurum kültürü algısı bakımından ilk sırada yer aldı. Aynı holdinge bağlı Arçelik şirketi ise ikinci sırada yer alarak grubun bu alandaki başarısını ortaya koydu. Ankette üçüncü sırayı ise yakın zamanda yurt dışına açılan çevrimiçi market uygulaması Getir elde etti. Getir, aynı zamanda "Çeviklik" kategorisinde birinci sırayı aldı. 

Türkiye’nin hazır giyim markalarından LC Waikiki de iki yıl üst üste ilk 5 şirket arasında yer aldı. Geçen yıl 51’inci sırada kendine yer bulan çevrimiçi alışveriş sitesi Trendyol ise bu yıl 4’üncü sıraya yükselerek en çok gelişme kaydeden şirketler arasında öne çıktı. 

Sonuçları değerlendiren StratejiCo. Kurucu Başkanı Selim Oktar, “KOÇSİM Projesi ile bu konudaki girişimlerine erken başlayan Koç Holding’in 20 yıl önce atılan tohumların meyvelerini gerek holding gerekse de bağlı şirketler nezdinde topladığını görüyoruz” dedi.

(Basın Bülteninden)