Türkiye'de 1 tane Rusya'da 5 tane

Türkiye'de 1 tane Rusya'da 5 tane

26 Eylül 2021 Pazar  |   Günlük

Rusya topraklarında olmadığı halde mülkiyeti ve idaresi Rusya Federasyonu'na ait 5 kara parçası mevcut. Türkiye'ye ait tek kara parçası ise Suriye'nin Eşme köyünde bulunan Süleyman Şah türbesi. Russia Beyond portali bazıları tarihi ve dini, bazıları teknolojik öneme sahip bu kara parçalarını sıraladı.

1. Baykonur. Kazakistan'da bulunan ve aynı adlı uzay üssüne ev sahipliği yapan bu şehrin idaresi 2050 yılına kadar Rusya'ya ait. Federal şehir statüsüne sahip Baykonur'da Rusya kanunları ve Rus para birimi geçerli. Rusya şehrin yönetim hakkı için Kazakistan'a her yıl 200 milyon dolar ödüyor.  

Rusya vatandaşlarının yanı sıra yabancıların da şehri ziyaret etme ve roket fırlatılışını izleme şansı var. Ancak yabancı ülke vatandaşlarının bunun için 5 bin 800 doları gözden çıkarması gerekiyor. 

2. İsviçre Alpler'indeki taş anıt. Fransızlara karşı başlatılan, Suvorov'un önderlik ettiği 1799 seferi sırasında Rusların 2 bin askerini kaybettiği Saint Gothard geçidinde, 495 m2'lik küçük bir alan on dokuzuncu yüzyılda Rusya tarafından satın alındı ve burada hayatını kaybeden askerlerin anısına bir taş anıt dikildi. Söz konusu alanın mülkiyeti hala Rusya'ya ait. 

3. Norveç'teki Svalbard, Barentsburg maden köyü. 1920'de imzalanan bir imtiyaz anlaşmasıyla bu köyün mülkiyeti Sovyetler Birliği'ne verildi. Artık maden çıkarılmayan köyde bugün hala 400 kişi yaşıyor. Rusya vatandaşları vize almaksızın Barentsburg'u ziyaret etme hakkına sahip. 

4. Paris'teki Rus Merkezi. Rusya'nın 2010'da 75 milyon euro ödeyerek satın aldığı arazide bugün bir Rus Merkezi ve Ortodoks kilisesi hizmet veriyor. Arazinin büyüklüğü 4 bin 245 metrekare. 

5. Ürdün Nehri'nin batı kıyısında, Filistin topraklarındaki incir ağacı. Hıristiyanlık tarihi açısından önem arz eden bu yer bir asır aradan sonra 2008'de yeniden Rusya'nın mülkiyetine geçti. İncil'de bahsedilen bir incir ağacının da içinde bulunduğu arazilerin toplam büyüklüğü 12 bin metrekare.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya