'Türkiye Rusya'dan kopya çekti'

'Türkiye Rusya'dan kopya çekti'

30 Temmuz 2020 Perşembe  |   Günlük

Rusya'da yayımlanan Kommersant gazetesi, Türkiye'deki sosyal medya düzenlemesinin Rusya'yı anımsattığını ancak daha ağır hükümler içerdiğini yazdı.

Gazetede yayınlanan "Türkiye Rusya'dan kopyala yapıştır yaptı" başlıklı haberde çarşamba günü Meclis'te kabul edilen sosyal medya düzenlemesini değerlendirdi. Kommersant, "Ankara'nın sosyal ağlara yönelik talepleri birçok açıdan Rusya'nın taleplerine benziyor. Örneğin parlamentoya sunulan yasa tasarısı Rus yetkililere herhangi bir bilginin silinmesini talep etme hakkı verecek. Ancak, Türkiye'de kabul edilen yasa, özellikle cezalar açısından daha ağır hükümler içeriyor" diye yazdı.

Kommersant, Türkiye'nin yabancı medya ve internet şirketlerine karşı geçmişte de tavır aldığını bildirdi ve örnek olarak Rus Sputnik Ajansı yöneticisi ve muhabirlerinin gözaltına alınmasını ve Netflix'in eş cinsel bir karakterin yer aldığı dizinin çekimlerini durdurmasını gösterdi.

Gazeteye görüşlerini açıklayan siyaset bilimci Yuriy Mavaşev, Türkiye'de siyasi kutuplaşmanın giderek derinleştiğini söyledi. Mavaşev, "Bir yandan Ayasofya yeniden ibadete açılıyor, diğer yandan yeniden Araf harflerine geçişten söz ediliyor. Bu ortamda iktidar interneti kontrol edebilmek için bütün yolları deniyor. İnternet için bir savaş sürüyor çünkü Türkiye'de sosyal ağlar neredeyse bütün yaş grupları tarafından kullanılıyor" dedi.