'Türkiye Rusya kadar dostumuz'

'Türkiye Rusya kadar dostumuz'

17 Kasım 2021 Çarşamba  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vucic, Türkiye'yi Rusya kadar dost ülke olarak gördüklerini belirtirken, "Fakat başta Kosova olmak üzere bazı görüş ayrılıklarımız var" dedi. 

Rus devlet kanalı Rossiya-1 televizyonunda ünlü gazeteci Vladimir Solovyov'a Türkiye ile ilişkileri değerlendiren Sırbistan lideri, Ankara'nın Balkanlar'da büyük nüfuzunun olduğunu söyledi. Gazetecinin, "Türkiye tehdit mi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tehdit mi" sorusuna Vuciç, "Türkiye'yi Rusya kadar dost olarak görüyoruz. Fakat, Balkanlar'da farklı görüşlerimiz var, Kosova konusunda farklı görüşlerimiz var. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açık şekilde Kosova'nın tanınması için destek talebinde bulunmaya devam edeceklerini açıkladı. Ben de bunun olmaması elimizden geleni yapacağımızı söyledim. Türkiye bizim için büyük güç. Ama yapacak bir şey yok. Biz de bu coğrafyada bulunuyoruz" dedi.   

Vuciç, Rusya'ya tarih boyu uluslararası alanlarda desteklerinden dolayı şükranlarını ileterek, hiçbir zaman Moskova karşıtı herhangi bir yaptırımda yer almayacaklarını kaydetti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Sırbistan'a destek ve yardım sağladığına işaret eden Vuciç, "Sayın Putin'den öğreneceğim çok şey var." dedi. 

Putin ile daha önce NATO konusunu gündeme getirdiklerini anlatan Vucic aralarında geçen konuşmayı şöyle aktardı:

"Sanırım 9. görüşmemiz idi. Putin çeşitli bilgiler almıştı. Bana, 'Pekala Aleksandr, NATO'a üye olabilirsiniz ama halklarımız her zaman dost olarak kalacak. Bu sizin tercihiniz...' dedi. Ben onu 35 dakika dinledikten sonra, 'Size bunları kim söyledi? Sırbistan askeri olarak tarafsız bir ülke. NATO'a üye olmayacak. Bunu sadece bugün için değil, yarın için de söylüyorum. Size güvence veriyorum, söz veriyorum."

Rusya'nın enerji projeleriyle ilgili Batı'nın baskılarına rağmen kararlı adımlar attıklarını vurgulayan Vucic, "Rusya halkı şunu bilsin: Bu baskılara karşı başarılı şekilde mücadele ettik. Bunlar olmasaydı ne Güney Akım ne de Türk Akım inşa edilirdi ya da Balkan Akımı" dedi.