Türkiye-Rusya hattında ne olur?

Türkiye-Rusya hattında ne olur?

1 Ekim 2020 Perşembe  |   Günlük

Rus basını, Dağlık Karabağ çatışmasında Türkiye ile Rusya'nın rolünü mercek altına alan uzman görüşlerine yer vermeye devam ediyor. Znak.com haber portalının görüşüne başvurduğu uzmanlar, çatışmanın seyrinde bu iki ülkenin alacağı tavrın belirleyeceği olacağında hemfikir. 

Askeri uzman Viktor Murahovski, Türkiye'nin Recep Tayyip Erdoğan şahsında Azerbaycan'a kuvvetli bir destek verdiğini hatırlatıyor. Murahovski sahadaki sonuca bakarak Türkiye'nin Azerbaycan'a insansız hava aracı ve istihbarat desteği verdiğinin kesin olduğunu söyledi. Ancak Murahovski'ye göre, Türkiye'nin çatışmaların doğrudan içinde yer almaması önemli bir ayrıntı. 

Öte yandan, askeri uzman, Rusya'nın çatışmanın bir an evvel sona ermesinden, bu olmadığı takdirde de bölgenin dışına taşarak yayılmamasından yana olduğu düşüncesinde. Zira çatışma Karabağ'la sınırlı kaldığı sürece Rusya, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nden ortağı Ermenistan lehine çatışmaya dahil olma yükümlülüğü olmayacak. 

Murahovski, Rusya'nın diplomatik ve ekonomik kanallarda ısrarcı olacağı kanısında. 

Rus ordusundan emekli askeri uzman Valeri Amirov ise Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Batılı ülkelere meyleden bir lider olduğuna dikkat çekerek, Rusya'nın an itibarıyla bir kaybının olmadığını ifade ediyor.  

Çatışmanın seyrine göre Azerbaycan'ın güç kaybetmesi de Rusya'nın aleyhine bir faktör değil. Zira her iki ülkenin de çatışmadan maddi ve siyasi açıdan zayıflayarak çıkması durumunda Rusya'nın manevra alanı genişlemiş olacak. 

Ancak Amirov da Türkiye'nin çatışmaya aktif katılım sergilemesi durumunda işin renginin değişeceği düşüncesinde. Bu durumda Rusya'nın kenarda durup izlemesi olanaksız hale gelecek.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya