Türkiye-Rusya: 'Diplomatik' korona

Türkiye-Rusya: 'Diplomatik' korona

24 Mayıs 2021 Pazartesi  |   Günlük

Gazeteci Cenk Başlamış, Rusya'nın Türkiye uçuşlarına getirdiği yasağın perde arkasını Cumhuriyet için yazdığı makalede değerlendirdi...

2020'yi “kayıp” kapatan ve umutlarını 2021'e bağlayan turizmciler, Türkiye'ye en çok turist gönderen ülke olan Rusya'nın “uçuş yasağı” kararı nedeniyle tedirgin bir bekleyiş içinde. 

Bu yıl altı milyon Rus turist ağırlamaya hazırlanan sektör, 15 Nisan-1 Haziran tarihleri arasındaki charter uçuşlarının durdurulmasıyla ummadığı bir darbe yedi. Rusya'daki mayıs ayı başındaki uzun tatili sabırsızlıkla bekleyen sadece Türk turizmciler değildi, Rus turistler de özledikleri sahillere dönebilmek için 413 milyon dolar değerinde 533 bin tur paketi satın almıştı. 

Moskova kararını Türkiye'de, özellikle o dönemde korona vakalarında patlama yaşanmasına dayandırıyor. Rusya'nın kendi vatandaşlarının sadece yüzde sekizine birinci doz aşı yapılabildiği de düşünülünce sağlık endişeleri nedeniyle “charter yasağı” ilk anda haklı görünüyor. Üstelik, Rusya kendi turizm sektörünü de geliştirmek istiyor. 

1 Haziran'a çeyrek kala Rusya uçuşlarla ilgili sessizliğini bozmayınca Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'la Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Moskova'ya giderek Rus yetkilileri alınan önlemlerin yeterli olduğuna iknaya çalıştı. Ancak aynı gün hem “uçuş yasağı”nın 30 Haziran'a kadar uzatılacağı söylentisi yayıldı hem de Rus Aeroflot yaz dönemi için Türkiye'ye bilet satışını durdurdu. Şimdi gözler Rus heyetinin Türkiye'de yapacağı “inceleme” gezisinde. 

Peki, Rusya'nın kararı gerçekten koronayla mı ilgili? 

Rus resmi RİA Ajansı'nın, uçuşların yasaklandığı dakikalarda yayınladığı haber-yorum gerçeğin farklı olduğunu gösteriyor. Yorumuna, “Türkiye'de salgın her gün kötüye gidiyor” diye başlayan RİA, sözü Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin o günlerdeki İstanbul ziyaretine getirdi ve iki ülke arasındaki askeri işbirliğine değinerek, “Türk İHA'ları Donbass semalarında uçuyor” diye yazdı. Aynı gün Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Ankara'yı “Ukrayna'nın militarist eğilimlerini teşvik etmemesi” için uyardı. 

Rusya'nın turizmle Türkiye'ye “aba altından sopa göstermesinin” tek kaynağı Ukrayna değil. Ankara'nın Tatar Türklerine sahip çıkan ve Kırım'ın ilhakını “yasadışı” olarak niteleyen çıkışına Rusya Dışişleri sözcüsü Mariya Zaharova'nın daha cuma günü verdiği, “Bizi Türkiye'nin azınlıklar meselesiyle uğraşmak zorunda bırakmayın” mealindeki son derece sert karşılığın da mutlaka altı çizilmeli. Moskova'nın Türkiye'den beklentileri olan diğer konular arasında Sputnik aşısıyla ilgili sürecin hızlandırılması, ikinci parti S-400 füzeleri, İdlib ve bu yıl sona erecek doğal gaz sözleşmesinin uzun süreli uzatılması var. 

Türk-Rus ilişkilerinden söz ederken 24 Kasım 2015'e mutlaka atıfta bulunmak gerekiyor. Çünkü Türk hava sahasını ihlal eden bir Rus uçağının düşürüldüğü bu tarih aynı zamanda ilişkilerdeki göreli dengenin bozulmasının da miladı. Türkiye'nin ABD ile yaşadığı tıkanmayı kendi çıkarı için kullanmaya çalışan Rusya hep bir “açık” arıyor. 

Özetle, Rusya'nın “uçuş yasağı”nı kaldırması da uzatması da siyasi bir karar olacak.

Yazının orijinalini okumak için tıklayın

Etiketler:  Rusya