'Türkiye NATO'dan niye ayrılsın?'

'Türkiye NATO'dan niye ayrılsın?'

2 Haziran 2022 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Sergey Markov, Türkiye'nin NATO'dan ayrılıp ayrılmayacağı konusunun Moskova'da yaygın olarak tartışılmasıyla ilgili olarak, "İttifak Türkiye için önemli bir kaynak, neden ayrılsın ki" diye sordu ve böyle bir durum gerçekleşmesi halinde ise Ankara'nın Moskova'nın önderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'ne (KGAÖ) üye olabileceğini söyledi.

Markov, Medya Günlüğü'nün sorularını yanıtlarken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "NATO'dan ayrılmak bile alternatif bir tercih olarak gündeme alınmalıdır” açıklamasını yorumladı. Markov, “Bu konu Rusya'da da çok tartışıldı. Öncelikle Türkiye'nin NATO'dan tek başına çekilebileceği senaryosuna inanmıyorum. NATO, Türkiye'nin aktif olarak kullandığı bir kaynak. Finlandiya ve İsveç ile ilgili son gelişmeler, Ankara'nın ittifak üyeliğini ne kadar etkili kullandığını çok iyi gösteriyor. Peki o zaman niye ayrılsın ki" diye sordu. 

"Erdoğan, NATO kaynağını reddetmez. Türkiye, dişiyle tırnağıyla mücadele ederek İttifak üyeliğine devam edecek” diyen Markov, “Ancak bazı NATO ülkeleri Türkiye'yi nasıl üyelikten çıkarabileceklerini tartışmaya başladılar bile. Çünkü bu durum onlar için bir sorun. Fakat bu konuda bazı önemli engeller var" diye devam etti. 

Markov, Türkiye'nin iradesi dışında dışlanmasının hukuken mümkün olmadığını, böyle bir olasılığın İttifak'ın tüzüğünde yer almadığını söyledi. Rus uzman, “Türkiye'yi dışlarsa, NATO'nun tüm devasa güneydoğu kanadı tamamen çırılçıplak kalır. Üstelik NATO böylece kendi eliyle Ankara'yı Moskova'nın kollarına itmiş olur. Ankara bu durumda Rusya'nın önderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) üyesi olabilir" dedi. 

Markov, "Türkiye, NATO'nun Orta Doğu'daki komünikasyonu için çok önemli olan en büyük ortak ittifak üssü İncirlik'e sahip. Bu nedenle, NATO için bu üssü terk etmek, askeri potansiyelini kasten azaltmak anlamına gelir. Dolayısıyla tekrar ediyorum, Türkiye asla kendi iradesiyle ittifaktan çekilmeyecektir. Ama Türkiye elbette NATO'yu İncirlik üssünden çıkararak şantaj yapmak isteyecektir" diye konuştu. 
 

Etiketler:  Rusya