'Türkiye İdlib'de operasyon hazırlığında'

'Türkiye İdlib'de operasyon hazırlığında'

29 Ekim 2021 Cuma  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rus askeri uzman Viktor Baranets, Türkiye'nin Suriye'de ABD ile bir pazarlığa giriştiğini iddia ederek, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e verdiği sözü tutmuyor" dedi. 

Rus Tsargrad haber sitesine konuşan Komsomolskaya Pravda gazetesi yazarı emekli albay Baranets, Türk ordusunun Suriye'de askeri operasyonlar düzenlemeye hazırlandığını söyledi. 

Baranets, "Türkler Suriye'deki çok ileri gitti. İdlib'de işleri yoluna koymamızı engellemek için bize ciddi şekilde müdahale ediyorlar. ABD ile Türkiye arasında Suriye ordusunu yenme karşılığı bir parça toprak pazarlığı yapılıyor. En tehlikelisi ise, Erdoğan'ın Soçi'deki görüşme sırasında Putin'e verdiği sözü tutmaması" dedi. 

Baranets, Türkiye ve ABD'nin Suriye'deki militanlara yardım etmemesi halinde Rusya'nın yeni yıldan önce bölgeyi teröristlerden tamamen temizlemek için bir operasyonu yapabileceğini sözlerine ekledi.  

Rus devlet haber ajansı RIA Novosti'nin Suriye muhalefetinden bir kaynağa dayandırdığı habere göre, Türk ordusu Suriye'nin kuzeydoğusunda ve İdlib bölgesinde operasyonlara hazırlanıyor. 
 

Etiketler:  Rusya