Türkiye için dağları aştı

Türkiye için dağları aştı

7 Temmuz 2020 Salı  |   Günlük

Sınırlar kapalı, uluslararası uçuşlar istisnalar hariç Rusya vatandaşlarına yasak olmasına rağmen, Türkiye tutkusu Ruslara inanması zor fedakarlıklar yaptırıyor. Geçen yıl Rusya’dan 7 milyondan fazla turist ağırlayan Türkiye sahilleri Rus turistleri hasretle beklerken, Ruslar da tüm zorluk ve imkansızlıklara rağmen Akdeniz’in sıcak sularına ulaşabilmek için uğraşıyor.  

İçlerinden bazılarının öyküleri ise, yaşadıkları Türk şehirlerinde, kasabalarında “fahri hemşehrilik beratı” hak edecek kadar etkileyici. 

Bunlardan biri İnga David Leonardovna…  

10 yıl kadar önce Rusya’nın Perm şehrinden Türkiye’ye gelip, aşık olduğu Alanya’da eşiyle birlikte bir ev satın alan Leonardovna, başarılı bir kozmetik uzmanı.  

İnternette araştırdığımız öyküsünden, Perm ile Alanya arasında iş ile tatil arasında ikili bir hayat yaşadığı sonucunu çıkardığımız Leonardovna, bu yıl hemen herkesin pes edip “Türkiye'siz bir yaz” fikrine mecburen kendini alıştırmaya çalıştığı bir dönemde pes etmemiş. 

Yandex.Zen sitesinde, Rusların “engelleri aşarak” Türkiye sahillerine ulaşma öykülerinin anlatıldığı bir yazıda, Leonardovna’nın iki günde dört uçak değiştirip Urallar’daki Perm şehrinden Alanya Gazipaşa Havaalanı’na varış öyküsü dikkati çekiyor.  

Leonardovna, iki güne sığan dört uçuşun biniş kartlarını alt alta koyarak Facebook sayfasında paylaşmış. 

Önce Perm’den Moskova’ya Aeroflot ile uçmuş. 

Buradan ikinci uçakla, yine Aeroflot seferiyle Moskova’dan Belarus’un başkenti Minsk’e gelmiş.  

Ertesi sabah erken saatte bu kez Minsk’ten Belavia seferiyle İstanbul Havaalanı’na inmiş.  

Oradan Anadolu yakasına geçmiş, Sabiha Gökçen’den akşam kalkan Alanya Gazipaşa  uçağıyla “sevgilim” dediği Alanya’ya, evine varmış. 

Bu macerasını dostlarıyla biniş kartlarını yayınlayarak paylaşan Leonardovna, altına da şu mesajı yazmış: 

"Если очень хочешь!!!!! 4 самолёт-не самолёт!!! Долгая дорога к дому!!! Невозможное - возможно!!!! Я в Турции!!! Пермь - Москва.  Москва - Минск. Минск - Стамбул. Стамбул - Аланья. Газипаша! Hoş geldeniz!!!!” 

“Eğer çok istersen!!! 4 uçak- uçak değil!!! Eve uzun yol!! İmkansız mümkündür!! Türkiye’deyim!! Perm-Moskova. Moskova-Minsk. Minsk-İstanbul. İstanbul-Alanya. Hoş geldiniz!!!!” 

Rusya mart sonundan bu yana sınırlarını kapatıp tarifeli uçuşları durdurdu. Yapılan az sayıda seferle ülkeden sadece, yabancıların, ikinci pasaport sahiplerinin, bir başka ülkede oturma izni olanların ve sağlık-eğitim gibi istisnai nedeni olanların çıkmasına izin veriliyor. 

Yurt dışı uçuş yasağı 1 Ağustos'a kadar uzatılmıştı.

(TurkRus.Com)