'Türkiye elini çabuk tutsun'

'Türkiye elini çabuk tutsun'

5 Nisan 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova 

Rusya Federal Uzay Ajansının (Roscosmos) pilot programlarından sorumlu Müdürü Sergey Krikalyov, Türkiye'nin uzaya kozmonot gönderilmesiyle ilgili çalışmalarını hızlandırması tavsiyesinde bulundu. 

İnterfaks Haber Ajansının sorularını yanıtlayan Krikalyov, Rusya ve Türkiye'nin, Rus Soyuz aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) bir Türk kozmonotun gönderilmesi konusunu görüştüğünü söyledi. Krikalyov, "Ancak bu konuda mutabakatın sağlandığını henüz söylemeyiz. Sadece katılma arzusunun dile getirilmesiyle ilgili bir konuşma var. Konuyla ilgili ilk görüşme iki yıl önce MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı'nda yapıldı. Fakat 2 yıldır bir ses çıkmadı. Şimdi galiba tekrar istasyona uçmaya ilgi gösteriyorlar" dedi. 

Krikalyov'a göre, konuyla ilgili henüz bir tam mutabakat sağlanamadığı için şu anda bir Türk uzay insanının uçuş programı belirsizliğini koruyor. Roscosmos yetkilisi, "Bu ne kadar geç yapılırsa onu programa eklemek de o kadar zor olur" dedi. 

Krikalyov'un sözünü ettiği 2019 yılındaki MAKS Fuarı'nda Roscosmos Başkanı Dmitriy Rogozin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a uzaya Türk kozmonot göndermeyi teklif etmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Erdoğan görüşmesine katılan Rogozin, "Size ortak bir teklifimiz var: Cumhuriyetinizin 100. yılını kutlamak için bir Türk kozmonotu yörüngeye gönderebilirsiniz. Kozmonot Eğitim Merkezi buna hazır" demişti. Erdoğan da Roscosmos Başkanı'nın teklifini memnuniyetle karşılamış ve söz konusu çalışmalara katılacaklarını söylemişti. 

Erdoğan ayrıca şubat ayında yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetin 100. yılında Ay'a ilk teması gerçekleştirmek istediklerini belirterek, "Uzay Programı'ndaki son hedefimiz bir Türk vatandaşını uzaya göndermek" demiş ve Türk uzay yolcusuna astronot veya kozmonot yerine Türkçe bir isim verileceğini belirtmişti.

Etiketler:  Rusya