'Türkiye BM'de daimi üyelik peşinde'

'Türkiye BM'de daimi üyelik peşinde'

20 Ekim 2021 Çarşamba  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Angola Ulusal Meclisi'ndeki konuşmasında, "İnsanlığın kaderi bir avuç ülkenin insafına bırakılamaz" açıklamasına, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) beş daimi temsilcisinden biri olan Rusya'dan olumsuz tepki geldi.  

Rusya Federasyon Konseyi (Senato) Enformasyon Politikası Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, " Erdoğan BMGK'den memnun değil. Bir avuç ülke diyor. Bir avuç mu? Bu ülkeler 2 milyar insanı temsil ediyor. Ayrıca, yeni üyeler için kriter nedir" diye sordu.

Resmi TASS Haber Ajansına konuşan Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkan Birinci Yardımcısı Vladimir Djabarov da, "Erdoğan'ın açıklaması tehlikeli, dünya güvenlik sistemini baltalayabilir.  Erdoğan, bugün barış zamanında dünya güvenlik sistemini yeniden kurmaya çalışıyor. Ayrıca, BMGK'de hangi ülkenin özel yetkilere sahip olduğunu kim belirleyecek" diye sordu. 

BM Güvenlik Konseyi ülkelerinin dünyayı faşizmden kurtardığına işaret eden Rus senatör, "Yıkmak çok kolay fakat yeni bir şey yaratmak çok zordur. Mevcut güvenlik sistemini yıkmaktan bahsetmeden önce tüm dünya sistemine zarar vermemek için onu nasıl yeniden kuracağınızı düşünmeniz lazım" dedi. 

Rus siyasi uzman Sergey Markov'a göre ise, bu açıklama Türkiye'nin büyük bir güç olarak algılanmasına yönelik. Markov, "Bunlar sadece Erdoğan'ın kişisel hırsları değil, Türk siyasi sınıfının hırsları olarak da kabul edilmeli. Erdoğan bugün Türkiye'nin BM GK'nin altıncı daimi üyesi olamayacağını anlıyor. Ancak gelecekte en büyük Müslüman ülkelerden birinin konseyin daimi üyesi olacağı bir reform olacağını umuyor" diye konuştu.

Erdoğan, Angola Ulusal Meclisi'nde yapılan özel oturumdaki konuşmasında, "Bugün de dünya 5'ten büyüktür diyerek küresel sistemdeki adaletsizliklere karşı mücadele ediyoruz.. İnsanlığın kaderinin 2. Dünya Savaşı galibi bir avuç ülkenin insafına bırakılmayacağını savunuyoruz" demişti.

BMGK'nin daimi üyeleri şu beş ülkeden oluşuyor: ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin.