'Türkiye Azovstal'a karışmasın'

'Türkiye Azovstal'a karışmasın'

16 Mayıs 2022 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Federasyon Konseyi (Senato) Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkan Birinci Yardımcısı Vladimir Cabarov, Ukrayna'nın Mariupol kentindeki son direniş noktası olan Azovstal fabrika sahasındaki yaralı askerlerle sivillerin tahliye edilmesi konusunda Türkiye'nin devreye girmemesi gerektiğini söyledi.

Ura.ru haber sitesine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın önerisini değerlendiren Cabarov, Rus-Türk ilişkilerinin önemine vurgu yaptı. Rus Senatör, "Türkiye, Rusya'ya karşı herhangi bir yaptırımı kabul etmedi. Türkiye, yaz tatillerinde Rus vatandaşlarını kabul etmeye hazır. Orta Doğu'daki ana ortaklarımızdan da biri ama Ankara'nın Azovstal meselesine karışmaması ve itibarını zedelememesi gerektiğine inanıyorum" dedi.  

Türkiye'nin Ukrayna'ya Bayraktar SİHA'ları sattığına da dikkat çeken Cabarov, "Türkiye, Rusya'nın Ukrayna'daki özel harekâtına müdahil olmuyor. Sadece önerilerde bulunuyor. Resmi olarak herhangi bir yardımda yer almıyor. Bayraktar satıyorlardı. Biz buna göz yumduk ama Türkiye'nin tedarik etmeye devam ettiğini de göz ardı etmiyoruz. Ancak burada henüz bir müdahale de görmüyorum” diye konuştu. 

Azovstal'da artık sivil olmadığına da işaret eden Rus Senatör, "Bunu, Rusya'da yasaklı terör örgütü Azov taburu militanları da söylüyor. Militanlar teslim olmalı, yaralıları da hastaneye kaldıracağız. Yaralanmayan ve kaçmaya çalışanlar ise soruşturma işlemlerinin başlaması için tutuklama merkezine götürülecek. Bence bu sorun sadece Rusya'yı ilgilendiriyor." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Türkiye, Ukrayna'da Rusya'nın kuşatmasındaki Azovstal fabrikasından yaralı askerlerin ve sivillerin tahliyesi için gemi gönderme teklifinde bulundu" demişti. Kalın, Kalın, konuyla ilgili olarak iki hafta önce Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile bizzat konuştuğunu da açıklamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise, Azovstal fabrikasında mahsur kalan Ukrayna birlikleri ve ağır yaralı askerlerin güvenli tahliyesi için yapılan çağrılara "Silah bırakırlarsa fabrikayı terk edebilirler" karşılığını vermişti.

Erdoğan'a çağrı

TürkRus.Com'un haberine göre, Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov, "Azovstal fabrikasında kuşayılan Ukraynalı Azak Taburu savaşçılarının İslam'la alay ettiğini ve değerlerine hakaret ettiğini, bu nedenle Ankara'nın onları Mariupol'dan tahliye etme önerisinin Müslümanlar tarafından şiddetle tepki gördüğünü" söyledi. Kadirov, Rusya Müslümanlarının, Türkiye'nin Mariupol’deki savaşçılara yardım etmemesini isteyerek, “Çünkü onlar İslamın azılı muhalifleri” dedi. Kadirov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Azak savaşçıları, size Rus saldırganlığının masum kurbanları olarak sunmak istenen katiller ve ateistlerdir. Bu suçluların sizi aldatmasına izin vermeyin” diye seslendi.

Etiketler:  Rusya