'Türk seçimlerine gazlı start'

'Türk seçimlerine gazlı start'

16 Haziran 2022 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sakarya Gaz Sahası'nda 2023'te günlük 10 milyon metreküp gazın sisteme gireceği açıklaması Rus medyasında “Türkiye'de seçime start verilmesi” olarak yorumlandı. 

Ancak BFM radyosuna konuşan Ulusal Enerji Enstitüsü Başkan Yardımcısı Aleksandr Frolov, hem Ankara'nın açıkladığı gaz miktarının hem de gaz sahasının geliştirilmesinde acele edilmesinin bazı soruları da beraberinde getirdiğini söyledi. Frolov, "Saha çok hızlı bulundu. Bu sahanın değerlendirilmesi hızlı bir şekilde yapıldı. Hemen 2023 yılında üretime başlanmasına karar verilmesi de çok ilginç" dedi. 

2023 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümü olacağını ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağını hatırlatan Frolov, "Sondaj sahasının koşulları, konumu, geliştirme olanakları, kaynak tahmininde hata olasılığı, tüm bunlar, bu projenin beklentilerinden şüphe etmeyi mümkün kılıyor" diye konuştu. 

Rus enerji uzmanı, "Hacim olarak, 4 milyar metreküp çok değil, Türkiye'nin yıllık tüketiminin %10'undan az. Türkiye geçen yıl yaklaşık 58 milyar metreküp tüketti. Bu rekor bir hacimdi, bu sene bu rekoru tekrarlamanın mümkün olup olmayacağı da belirsiz" dedi. Rus uzmana göre, Türkiye'nin bu yıl gaz alımlarını artırması da beklenebilir. 

Gazeteci Anton Çablin ise, Cumhurbaşkanı'nın açıklamasını yorumlarken, "Erdoğan gaz üretiminin gelecek yıl kadar başlayacağına söz verdi. Çok şanslı bir tesadüf, tam da haziran ayında yapılması gereken oylamadan hemen önce" değerlendirmesinde bulundu. 

Rus Aktsentı adlı haber sitesindeki "Erdoğan seçim kampanyasını gaz lansmanı ile başlattı" başlıklı yazısında Çablin, "Muhtemelen, Erdoğan'dan daha çok popülist açıklamalar gelecek. Türk yetkililer şimdiden göçü sınırlama ve konut kiralarını düşürme sözü veriyor. Her şey tam da seçmenin istediği gibi..." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sakarya Gaz Sahası pik üretime 2026'da ulaşacak. Sahada açılacak 40 kuyu ile birlikte günlük gaz üretim kapasitesini 40 milyon metreküpe çıkartacağız” açıklamasını yapmıştı. 

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/uzman-gozuyle-karadeniz-gazi-47722?s=09

Etiketler:  Rusya Enerji