Türk-Rus ilişkileri paneli

Türk-Rus ilişkileri paneli

15 Mart 2021 Pazartesi  |   Günlük

Meclis'te, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un himayesinde "16 Mart 1921 Moskova Antlaşması'nın 100. Yıl Dönümünde Türk-Rus İlişkileri Paneli" düzenlenecek.

Meclis Başkanı Şentop, TBMM Tören Salonu'nda Bilkent Üniversitesi iş birliği ile 15 Mart Pazartesi günü (bugün) yapılacak panelin açılışında katılımcılara hitap edecek. 

TBMM'den yapılan açıklamaya göre, panelin açılışında, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türk-Rus Toplumsal Forumu Eş Başkanı Ahmet Berat Çonkar, Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar ile Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov da konuşacak. 

Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü Fahri Başkanı Prof. Dr. Mihail Meyer, panele telekonferansla katılarak "Moskova Antlaşması ve Rus-Türk ilişkileri" konulu konuşma yapacak. 

Türk-Rus ilişkileri üzerine çalışmalar yürüten birçok akademisyen de panel kapsamında gerçekleştirilecek oturumlara konuşmacı olarak katılacak. 

Panel kapsamında ayrıca 100 yıl önce Moskova Antlaşması'nın imzalandığı anları yansıtan tarihi görüntüler de yayınlanacak.

Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükûmeti arasında 16 Mart 1921'de imzalanan antlaşmayla, günümüzde Türkiye, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan arasında hâlen geçerli olan sınırlar belirlenmişti.

Etiketler:  Rusya