Türk iş dünyasının Rusya'daki gururu

Türk iş dünyasının Rusya'daki gururu

29 Ekim 2020 Perşembe  |   Günlük

Rusya Federasyonu’ndaki en büyük Türk yatırımlarının başında gelen Kastamonu Entegre, yeni bir başarıya imza attı. Ağaç ürünleri sektörünün öncü şirketi Kastamonu Entegre, lamine parke ve MDF levhaların ihracat hacminde Rusya’da ilk sıraya yükseldi.  

Rusya basınına yansıyan haberlere göre, 2020 yılında Kastamonu Rusya sektörün lideri konumuna yükselirken, üretim kapasitesi yıllık 1.05 milyon m3 MDF levha ve 35 milyon m2 laminat parke olan şirket laminat parke kategorisinde Rusya’da satılan tüm ürünlerin beşte birini karşılıyor.  

Şirketin Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’ndeki Alabuga özel bölgesinde bulunan fabrikasında ürettiği ürünlerin yüzde 40’ı ihraç ediliyor. Avrupa’dan Latin Amerika’ya kadar farklı kıtalardan 27 ülke Kastamonu Entegre ürünlerini satın alıyor. 

Elde edilen başarıdan gurur duyduklarını söyleyen Kastamonu Entegre Rusya Genel Müdürü Ali Kılıç, “Şirketimizin bu istikrarlı başarısı,  ortak hedefe ulaşmak için el ele çalışan herkesin ortak başarısıdır.  Çok zorlu geçen salgın döneminde bile pazardaki konumumuzu güçlendirmeyi başardığımız için gurur duyuyoruz. Hedefimiz yeni başarılar” dedi. 

Daha önce Rusya’da sektörün saygın dergisi Lesprominform, Kastamonu Entegre'nin,  “Yurt Dışında Kurulu En Büyük Türk Şirketleri” arasında olduğunu vurgulamıştı. Capital dergisinin bu araştırmasında Kastamonu Entegre Holding Rusya ve Romanya tesisleri ile ilk 50’de 20. sırada yer alırken, İtalya tesisi ile “Yurt dışında en hızlı büyüyen şirketler” listesinde üçüncü sırada yer almıştı.

(TürkRus.Com)