Türk gençler Sibirya'yı keşfetti

Türk gençler Sibirya'yı keşfetti

23 Ağustos 2022 Salı  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Yabancı ülkelerde yaşayan Rus vatandaşlarıyla kültürel ilişkilerin güçlendirmesi için kurulan Rossotrudniçestvo'nun Batı Sibirya'daki Hantı-Mansiysk Özerk Bölgesi'ne düzenlediği geziye Türkiye'den de 4 genç katıldı. 

2008 yılında kurulan Rossotrudniçestvo'nun açılımı bir hayli uzun: Bağımsız Devletler Topluluğu, Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlar ve Uluslararası İnsani İş birliği İçin Federal Ajans. Kuruluşun "Zdrastvuy Rossiya" (Merhaba Rusya) adı altında 8-14 Ağustos tarihleri arasında düzenlediği geziye Türkiye dışında Almanya, İsrail, Azerbaycan ve Kazakistan'ın da aralarında bulunduğu ülkelerden toplam 54 çocuk katıldı. 4 Türk Rossotrudniçestvo'nun Türkiye temsilciliğini üstlenen Ankara Rus Evi'nin davetlisi olarak organizasyonda yer aldı. 

Gezide Türk gençlere refakat eden Ankara Rus Dili Konuşan Gençler Derneği Başkanı Jenya Şarlak, gezinin amacının amacının yurt dışında yaşayan Rus soydaş ve ortak ailelerin çocuklarıyla kültürel ve insani ilişkileri güçlendirmek olduğunu söyledi. 

Şarlak, "Hantı-Mansiysk ve Surgut kentlerini gezdik. Türk çocuklardan ikisi daha önce Rusya'yı hiç görmemişti. Çok sıcak karşılandık. Hantı ve Mansi halklarının gelenek ve görenekleriyle tanıştık, onların mutfak, müzik ve yaşam kültürünü kendi gözlerimizle görmüş olduk. Muazzam izlenimler edindik"  dedi. 

 


Bazı eğitim kurumlarının yanı sıra Doğa ve İnsan Müzesi'ni ziyaret ettiklerini ve orada sergilenen birkaç milyon yıllık mamut kalıntılarını gördüklerini belirten Şarlak, düzenlenen bilgi yarışmalarında çocuklara ziyaret ettikleri yerlerle ilgili sorular sorulduğunu anlattı. 

Geziye Türkiye'den Kaan Kalkavan (Marmaris), Derya Meral (Eskişehir), Artur Kayabaşı (İzmir) ve Defne Şarlak (Ankara) katıldı. 

Şarlak, "Bu çocuklar yaşadığı kentlerdeki Rus derneklerini temsil ediyor. Muazzam izlenimlerle döndüler. Çünkü Rusya denildiği zaman onların aklına sadece Moskova ve St. Petersburg geliyordu. Oysa şimdi Rusya'nın farklı kültür ve gelenek görenekleriyle de tanışmış oldular" dedi. 

Gezide Türk çocukların, diğer ülkelerden gelen Ruslarla tanıştıklarını anlatan Şarlak, "Bu geziler dostluklar adına çok faydalı oluyor. Çocuklar şimdiden dostluklar kurdu. Güzel bir gezi oldu. Böylece Sibirya'yı da görme ve tanıma fırsatımız oldu" diye konuştu.

 

Etiketler:  Rusya