'Türk ekonomisi Rusya'yı da etkiliyor'

'Türk ekonomisi Rusya'yı da etkiliyor'

29 Aralık 2021 Çarşamba  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Türkiye'nin ithalat yaptığı ülkeler arasında ön sıralarda yer alan Rusya liradaki dalgalanmayı yakından takip eden ülkelerin başında geliyor. 

Özellikle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçen hafta yaptığı, “Faizleri artırmazsak Türkiye'nin durumuna düşeriz” yolundaki açıklamanın ardından medyada liradaki hareketlerin Rus ekonomisine yansımaları konusunda giderek daha fazla yorum ve analiz çıkmaya başladı. 

Rusya'nın finansal piyasaları için değerlendirmeler yapan "BKS Mir İnvestitsi"nin uzmanı Mihail Zeltser, “Öncelikle, Türkiye hem gelişmiş ülkeleri hem de yükselen piyasaları etkileyen dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri. Türk borcunun sahipleri de Avrupa bankaları. Uluslararası yatırımcıların olumsuz hissiyatı, ekonomileri geçiş sürecinde olan diğer ülkeler için de tahmin edilebilir" dedi. 

Zeltser, “Ayrıca, Çin ve Almanya'nın ardından Rusya Türkiye'nin en büyük üçüncü ihracatçısı konumunda. Türkiye'deki durum Rusya'daki enflasyonunu da etkiliyor. Tur fiyatları euroya sabitlenmiş durumda. Türkiye'deki enflasyon hizmet maliyetlerini artırmaya zorluyor. Böylece yeni yıl öncesi sezonda yüksek talep ile düşük arz fiyat tablosunu kötüleştiriyor” diye konuştu. 

Rus uzmana göre, Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ile Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye faktörünü yurt içi enflasyonun ana itici gücü olarak görüyor. Zeltser, "Turizm fiyatları Kasım ayında %60 artarak yılın başından bu yana yaklaşık iki katına çıktı. Son gelişmeler Kasım ayında Rusya'nın enflasyon oranında iki kat hızlanmaya yol açtı. Bu da şu anlama geliyor: Rusya Merkez Bankası'nın Aralık ayındaki faiz kararı kısmen Türkiye faktöründen kaynaklandı” dedi. Rusya Merkez Bankası geçen haftalarda faiz oranını 100 baz puan artırarak yıllık yüzde 8,5’e yükseltti. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, Ocak-Kasım döneminde Rusya’dan Türkiye’ye 4.5 milyondan fazla turist geldi. Ocak-Ekim 2021 döneminde Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi ise, yıllık bazda yüzde 52 artışla 25 milyar 692 milyon dolara ulaştı.

Zeltser, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk lirası mevduatlarına döviz kurlarındaki yükselişe endeksli getiri uygulanacağı açıklamasını ise şöyle yorumladı:

"Türk lirasının tarihi çöküşü, yerini sağır edici bir güçlendirmeye bırakıyor. Liradaki bu tür büyük ölçekli bir oynaklık, para otoritelerinin  %21'in üzerindeki resmi enflasyonla mücadelede attıkları ilk adımlardan kaynaklanıyor. Merkez Bankası, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın doğrudan etkisiyle ekonomideki fiyat baskılarına tavizsiz bir şekilde direniyor...Girişimler (Erdoğan'ın son adımları) elbette iyi, ancak acil durum modunda sunuluyor. Sözlü müdahaleler paniği azaltmak için tasarlandı. Fakat ülkenin makroekonomik göstergelerinde temel bir iyileşme olmadan liranın toparlanması bile söz konusu olamaz."

Tatile 35 milyar dolar

TürkRus.Com'un haberine göre, Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Çernışenko, Rus turistlerin Türkiye'ye değil, kendi ülkelerine yatırım yapmalarının vaktinin geldiğini söyledi. Çernışenko pandemi öncesi dönemde "Rus turist ülke dışında tatil yapar" yolunda bir kültür oluştuğunu ve artık bu kültürün değişmesi gerektiğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı, Rus turistlerin her yıl 35 milyar doları yurt dışı tatillerine harcadığına dikkat çekerek, "Rusya'nın değerli kaynaklarının 20 yıldır Türkiye, Yunanistan ve Mısır gibi ülkelere aktığını" söyledi.

Etiketler:  Rusya Ekonomi