Türk askeri çekilir mi?

Türk askeri çekilir mi?

14 Ocak 2020 Salı  |   Günlük

Libya’da dokuz yıldır devam eden iç savaşa son vermek üzere Rusya ve Türkiye’nin öncülüğünde Moskova’da düzenlenen zirvede kamuoyuna açıklanacak olan ateşkes anlaşmasının taslağına dair medyaya sızan metinde, ‘Libya’ya Türk askeri gönderilmesine son verilmesi’ maddesi dikkat çekiyor. 

Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılan toplantıya, Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan yer alıyor. Rusya’nın Libya temas grubunun başkanı Lev Dengov ise, Moskova’da gerçekleşecek görüşmeleri yürütüyor.

Görüşmelerin nihai amacı; Libyalı taraflar arasında bir barış anlaşması imzalanması için belirleyici bir adım atmak. Taslak metin açıklandıktan sonra Almanya’da 19 Ocak günü bir barış konferansı gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Rusya uzmanı, Medya Günlüğü sitesi yazarı Aydın Sezer’e göre, “Medyaya sızan bilgileri her ne kadar ihtiyatla karşılamak gerekse de, maddeler incelendiğinde, öteden beri Türk askerinin Libya'ya gitmesine karşı çıkan çevrelerin isteği yerine gelmiş olarak düşünebiliriz.” 

euronews Türkçe’ye konuşan Sezer, “Türk askerinin gitmemesi konusu, Hafter ve destekçileri tarafından arzu edilmiş olsa dahi Türkiye'yi Putin ikna etmiştir. Putin ile birlikte Merkel'in de ikna etmiş olabileceğini düşünüyorum. Bu konuda BM ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları varken zaten sürpriz olmaz, beklenen bir gelişme olur” diyor. 

Sezer, uzlaşı metninde Süheyrat anlaşmasının metninin esas alınması gerektiğine dikkat çekerek, daha önce siyasi anlaşma konusunda ciddi bir mesafe kaydedildiğini anımsatıyor. 

Birleşmiş Milletler, dört yıl önce Fas’ın Süheyrat şehrinde imzalanan Libya Siyasi Anlaşması’na göre, Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Başkanlık Konseyi’ni Libya’nın tek meşru temsilcisi olarak tanımıştı. 

“Elbette Libya Temsilciler Meclisi ve Libya ordusuna, Süheyrat anlaşmasında yer aldığı şekliyle, görevler verilmesi gerekir, zira bir ortaklık rejimi kuruluyor. Hafter, 17 Aralık 2017’de bu anlaşmayı tanımadığını açıkladığı müzakere pozisyonuna geri dönüyor,” diye belirtiyor Sezer. 

Sahada asker olmaması ne sağlar?

Libya Geçici Mutabakat Hükümeti’ne istişari destek sağlamak üzere gönderilmesine karar verilen Türk askerinin sahada olmaması ise, Sezer’e göre, taraflar arasındaki barış sürecine katkı sağlar: 

“Zira, Birleşmiş Milletler gözetimi altında barışı garanti edecek mekanizmalar kurulduktan sonra zaten yabancı güçlere gerek kalmıyor” diyen Sezer, Türk askerinin varlığının en başta Mısır’ın askeri varlığını mümkün ve meşru kılacağını belirtiyor. 

“Bu bile tek başına Türk askerinin neden bölgede bulunmaması gerektiğinin bir işaretidir” diye ekliyor Sezer. 

Sezer ayrıca, Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın Medya Mahallesi programına katıldı: