Turizmde tedirgin günler

Turizmde tedirgin günler

18 Mayıs 2021 Salı  |   Günlük

Türkiye'de milyonlarca kişiye ekmek sağlayan turizm sektörü, en çok turist gönderen ülkeler listesinde birinci sırada bulunan Rusya'nın charter uçuşlarına koyduğu yasağı kaldırmasını bekliyor.

Türkiye'de koronavirüs vakalarının artmasını gerekçe gösteren Moskova 15 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında turistlerin çok büyük bölümünün uçuşlarını sağlayan charter seferlerini durdurma kararı almıştı. Yasağın dolmasına kısa süre kala Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy pazartesi günü Moskova'da Rus muhataplarıyla görüşmelerde bulundu. Görüşmelerin ardından bir Rus heyetinin, turistik tesislerde koronavirüse karşı alınan önlemleri yerinde incelemek üzere Türkiye'ye gideceği açıklandı. Ersoy, temaslarının ardından şu açıklamayı yaptı:

"Hava trafiğinin tekrar açılmasıyla ilgili taleplerimiz Rusya tarafından olumlu karşılandı. Sadece yerinde gözlemleyip nihai kararı vermek için biraz süre istediler. Raporların değerlendirilmesi sonucunda bize en kısa süre içerisinde döneceklerini söylediler. Raporların değerlendirilmesinin ardından Türkiye'de yerinde gözlemlemeyle ilgili bize hemen bir ziyaret tarihi verecekler. Çok kısa bir sürede netleşecektir."

Nispeten olumlu bir hava yaratan bu sözlerden kısa süre sonra Rus Havayolları Aeroflot, haziran ayı için Türkiye'ye bilet satışını durdurma kararı aldığını duyurdu. Şirket kararının gerekçesini, "turistlerin mağdur olmasını önlemek" olarak açıkladı ve uçuş yasağının 1 Haziran'da kaldırılması durumunda bilet satışlarını yeniden başlatacağını ima etti. Rusya'nın yasak kararının ardından Aeroflot Türkiye uçuşlarını haftada iki seferle sınırlandırmıştı. Rus RİA Ajansı, turizm sektörü kaynaklarına dayanarak, 1 Haziran'da bitmesi gereken uçuş yasağının 30 Haziran'a kadar uzatıldığını ileri süren bir haber yayınladı ancak bu resmi çevrelere doğrulanmadı. Bu gelişmelerin ardından Rus heyetinin incelemelerde bulunması ve sonrasında nihai kararın alınması için iki haftadan az bir süre kaldı. Aeroflot'un ardından Rus S7 havayolu şirketi de, Türkiye uçuşlarını yazın sonuna kadar tamamıyla iptal etti. Sputnik'in haberine göre, şirket yetkilileri Türkiye uçuşlarına dair belirsizliğin sürdüğünü söyledi ve "Türkiye’de salgınla ilgili durumun normale dönmesi ve uçuşların yeniden başlatılması hâlinde bilet satışlarını yeniden başlatmaya hazırız” dedi.

Koronavirüs salgını, Türkiye'nin en önemli gelirlerinden olan turizme ağır bir darbe vurmuş durumda.

Veriler de sektördeki baş aşağı gidişi net olarak ortaya koyuyor: 2020'de Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısı 2019'a göre yüzde 69 düştü ve yaklaşık 16 milyona indi. Buna bağlı olarak turizm gelirleri de yüzde 65 azalmayla 12 milyar dolara kadar geriledi. 2019 yılında yedi milyonla en çok turist gönderen ülke olan Rusya'dan gelenler geçen yıl iki milyonu biraz geçebildi. 

2020'nın "kayıp yıl" olmasının ardından umutlar 2021'e taşınmıştı ama Moskova'nın 15 Nisan'da bir buçuk ay için koyduğu charter yasağı Rusya'daki uzun mayıs başı tatilini bekleyen turizmcilere yeni bir darbe oldu çünkü 15 Nisan-1 Haziran dönemi için önceden  413 milyon dolar değerinde toplam 533 bin tur paketi satılmıştı. Türk turizmcilerin 2021 beklentisi Rusya'dan altı milyon civarında turist ağırlamaktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı turizm istatistiklerine göre, 2020 yılında Türkiye'ye gelen her yabancı turist ortalama 762 dolar harcadı. Bu durumda, altı milyon Rus turist beklentisinin Türkiye için parasal karşılığı yaklaşık dört buçuk milyar dolar yani geçen yılki toplam turizm gelirlerinin yüzde 30'undan fazlası.

Rusya 1 Haziran'da yasağı kaldırsa bile mayıs ayı kayıp geçildiği için sektörün umut ettiği turist sayısına ulaşması artık zor görünüyor. Yasağın uzaması halinde ise en kötü senaryolardan biri gerçekleşmiş olacak.

Rus turistler hem yakın hem de lüks ama ucuz olması nedeniyle yaklaşık 30 yıldır yaz tatillerinde Türkiye'yi tercih ediyor.

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/siyaset-golgesinde-ucus-yasagi-49216

Etiketler:  Rusya