Turizmde gergin bekleyiş

Turizmde gergin bekleyiş

10 Mayıs 2021 Pazartesi  |   Köşe Yazıları

Cenk Başlamış

Koronavirüs salgını nedeniyle 2020'yi “kayıp yıl” olarak kapatan turizm sektörü, büyük umut bağlanan yaz sezonu öncesinde yine tedirgin bir bekleyiş içinde. 

Veriler turizmdeki baş aşağı gidişi net olarak ortaya koyuyor: 2020'de Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısı 2019'a göre yüzde 69 düştü ve yaklaşık 16 milyona indi. Buna bağlı olarak turizm gelirleri de yüzde 65 azalmayla 12 milyar dolara kadar geriledi. 

Turizm gelirlerindeki büyük düşüşün yol açtığı sorunlarla boğuşan sektör 2021'ye durumun düzeleceği beklentisiyle girdi ama henüz umutları canlandıracak somut bir gelişme yaşanmadı. Tersine, 2019 yılında yedi milyonla Türkiye'ye en çok turist gönderen ülke olan Rusya nisan ayı ortalarında 1 Haziran'a kadar-haftada iki sefer dışında-tüm uçuşları durdurdu. Moskova'nın kararı görünürde Türkiye'deki vaka sayısının büyük artış göstermesinden kaynaklanıyordu ama perde arkasında siyasi nedenlerin bulunduğunu düşünenlerin sayısı az değildi. 

Nedeni ne olursa olsun karar Rusya'daki uzun mayıs başı tatilini bekleyen turizmcilere ağır darbe oldu çünkü 15 Nisan-1 Haziran dönemi için önceden  413 milyon dolar değerinde toplam 533 bin tur paketi satılmıştı. Türk turizmcilerin 2021 beklentisi Rusya'dan altı milyon civarında turist ağırlamaktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı turizm istatistiklerine göre, 2020 yılında Türkiye'ye gelen her yabancı turist ortalama 762 dolar harcadı. Bu durumda, altı milyon Rus turist beklentisinin Türkiye için parasal karşılığı yaklaşık dört buçuk milyar dolar yani geçen yılki toplam turizm gelirlerinin yüzde 30'undan fazlası.

Türkiye açısından işleri zorlaştıran, 2015 yılındaki bir terör eylemi nedeniyle Mısır'a charter seferlerini durduran Rusya'nın henüz tarih kesinleşmese de, büyük olasılıkla önümüzdeki günlerde uçuşları yeniden başlatma kararı alması oldu. Yine de mayıs ayı başı için satılan 533 bin Türkiye turunun büyük bölümünün iptal edilmediği ve ertelendiği düşünülüyor. 

Bu durumda Rusya'nın 1 Haziran sonrası için alacağı karar büyük önem kazanmış durumda. Uçuş yasağı kararının uzatılması 2021'in de büyük ölçüde “kayıp yıl”a dönüşmesine yol açacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki son telefon görüşmesinin ardından Kremlin'den yapılan açıklamanın satır aralarına bakılacak olursa 1 Haziran'da yasağın kaldırılması olasılığı hâlâ gündemde.

Rus turistler hem yakın hem de lüks ama ucuz olması nedeniyle yaklaşık 30 yıldır yaz tatillerinde Türkiye'yi tercih ediyor.

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/siyaset-golgesinde-ucus-yasagi-49216

Etiketler:  Rusya