Turizmcilerin gözü Moskova'da

Turizmcilerin gözü Moskova'da

12 Nisan 2021 Pazartesi  |   Günlük

Cuma günü Rusya çıkışlı bir iddia, koronavirüs salgını nedeniyle zaten zor bir dönemden geçen Türk turizm sektörünü ayağa kaldırdı. 

Rus haber ajansları ve internet sitelerinden yayınlanan iddiaya göre, Rusya İstanbul uçuşları hariç iki ülke arasındaki hava ulaşımını 12 Nisan tarihinden itibaren yasaklayacaktı. Tam da, iki ülkenin liderleri Recep Tayyip Erdoğan ve Vladimir Putin arasında telefon görüşmesinin yapıldığı gün ortaya atılan iddia, alınması düşünülen önlemler arasında, Türkiye'den dönen Rus vatandaşlarının 14 gün karantinada kalma zorunluluğu bulunduğunu da ileri sürüyordu. 

Konunun Türk turizmi açısından önemini anlamak için verilere bakmak yeterli: 2019 yılında yani pandemi öncesinde Rusya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısı yedi milyonu geçti. Salgın gölgesinde geçen 2020 boyunca ise turist sayısı kaçınılmaz olarak iki milyona kadar düştü. Bir yandan Sputnik aşısını geliştirmesine rağmen Rusya'nın kendi vatandaşlarını aşılamakta yavaş kalması diğer yandan Türkiye'de vaka sayılarında rekorlar kırılması turizm açısından sorunu daha vahim hale getirdi. 

Ortalığı karıştıran iddia cuma günü çok konuşuldu, derken akşam saatlerinde yine Rusya kaynaklı olarak Türkiye uçuşlarıyla ilgili resmi bir kararın alınmadığı, konunun pazartesi günü (bugün) netleşeceği söylentisi yayıldı. 

Rus Kommersant gazetesi konunun sağlık açısı dışında boyutları da bulunduğu belirterek, "Türkiye ile ilişkiyi sınırlandıracak bir kararın Başkan Putin'in katılımıyla alınabileceğini çünkü yüksek ekonomik ve politik riskler taşıdığını" yazdı. Üstelik ekonomik boyut sadece Türkiye'yi ilgilendirmiyor, Rus turistleri getiren acentelerin de zora düşmesi söz konusu. Moskovskiy Komsomolets gazetesi ise, Türkiye uçuşlarının durdurulacağı ya da kısıtlanacağı haberlerinin mayıs ayı başındaki uzun tatili sabırsızlıkla bekleyen Rus turistlerde "panik" yarattığını yazdı. Komsomolskaya Pravda ise, mayıs ayı için çok sayıda kişinin uzun süre önce rezervasyon yaptığını belirtti ve Türkiye'deki salgınla ilgili son verileri yayınladı.

Cuma günü yaşanan bu gelişmelerin ardından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), "Rusya makamları ile yapılan görüşmeler neticesinde uçuşların durdurulması yönünde herhangi bir resmi kararların olmadığı ve haberlerin asılsız olduğu bildirilmiştir" açıklamasında bulundu. 

Sputnik'in haberine göre, SHGM, Rusya ile Türkiye arasında yapılan uçak seferlerinin durdurulduğu, Türkiye'ye girişlerde Rusya vatandaşlarından özel PCR testi isteneceği haberleri hakkında açıklama yaptı. Söz konusu haberlerin asılsız olduğu belirtilen açıklamada, "Konuyla ilgili Rusya makamları ile yapılan görüşmeler neticesinde, uçuşların durdurulması yönünde herhangi bir resmi kararların olmadığı ve haberlerin asılsız olduğu bildirilmiştir. Bu bağlamda, Rusya devletinden ülkemize yapılan uçak seferleri ve girişlerde herhangi bir değişiklik olmayıp, daha önceki uygulamamız aynı şekilde devam etmektedir" ifadelerine yer verildi. 

Bu son açıklama ortalığı biraz sakinleştirse de durum muğlak kaldı. 

Rusya'dan Türkiye'ye turist getiren bir şirketin yöneticisi Medya Günlüğü'ne yaptığı açıklamada, Rus tarafının Türkiye'de artan vaka sayılarından rahatsız olduğunu ve gerçekten bir kısıtlama gelebileceğini belirtirken, “Ama kesin olarak 12 Nisan'da bir karar alınacağı konusunda bize bir bilgi gelmedi” dedi.

Etiketler:  Rusya