Tüm dünyadaşların yeni yılı kutlu olsun!

Tüm dünyadaşların yeni yılı kutlu olsun!

31 Aralık 2020 Perşembe  |   Serbest Kürsü

Halil Ocaklı (halilocakli@yahoo.com)

Evcil hayvan beslemenin çocuklara sorumluluk, sevgi, saygı, güven ve sabır gibi değerleri öğrettiğini biliyoruz. Kendi çocukluğumuzdan biliriz ki, kedi hem yüksek enerjili bir oyun arkadaşı hem de soba yanında birlikte şekerleme yapmaktan keyif aldığımız evcil dostumuzdur. 

Arcadia Üniversitesi'nde evcil hayvanlar ve insan sağlığı ilişkisini araştıran sosyal bilimci Prof. Dr. Christina Brown, evcil hayvanlarla büyüyen çocukların ileride daha şefkatli, huzurlu ve barışçıl insanlar olduğunu anlatıyor. 

Prof. Brown yaklaşık 4000 yıl öncesine ait kadim Veda yazmalarında hayvan besleme, çocuk eğitimi ve şiddetsizlik ilişkisi üzerinde durulduğunu aktarıyor: "Psikolojik araştırmalar gösteriyor ki, bir evcil hayvanla büyümek yıkıcı değil tam tersine yapıcı formatta sosyalleşmeye ciddi katkı sağlıyor." 

Çocuklar oyunlar oynadığı tavşan, dana, kuzu, köpek, kedi veya tavuğu öldürüp yemeyi düşünmez. İnsan, normalde yırtıcılar kategorisine giren bir fizik bedene sahip canlılardan da değildir. 

İnsanoğlu doğadaki canlılar için uygun yaşam alanı bırakmayı öğrendiğinde, Covid-19 ya da benzer virüsler insanlara bulaşmayacaktır. 

2020 galiba en uzun yıl oldu, neyse ki yarın bitiyor. Umarım 2021, beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirdiğimiz, diğer canlıları birer besin değil, doğayı birlikte paylaştığımız "dünyadaşlar" olarak gördüğümüz bir yıl olur. 

Yeni yılın hepimize beslenme konusunda yeni farkındalık keşifleri ve parlak hedefler getirmesini diliyorum. Tüm canlıların yeni yılı kutlu olsun. 

Not: Sevgili Çinliler, lütfen yeni yılda yalnız kendinizi değil, tüm insanlığı düşünerek kedi, köpek, börtü-böcek ve yarasa yemeyiniz!