Trump bu, 'girdiriverir'

Trump bu, 'girdiriverir'

23 Eylül 2020 Çarşamba  |   Serbest Kürsü

Nurettin İğci 

Televizyon izlerken; kulaklarımın kapısına dayanıp var gücüyle vuran davetsiz konukları andıran ve rahatsız olsalar da gözlerime ilişen kimi tümcelerden bir seçmeyi ilginize sunuyorum efendim... 

Romantik dizide, "Gülhan'la daha hiç tanışmadık" deniliyor; bir başkasında ise "Son tanıştığımızda beni bayıltmıştı".  Bunları tanıştırmayı aklımdan geçirip, "İkincisi, ilkine tanışmalarından birini verse ne iyi olur" diye mırıldanmadan edemiyorum. 

Spor yorumcusu, hakkında konuşulan oyuncunun hata ve yanlış yaptığını vurgularken; bir filmdeki kişi arkadaşına şöyle diyor: 

"Ulan İsmail; ne lafını biliyon ne sözünü." 

Bunları işitince; hata-yanlış ile söz-laf sözcüklerinin, benim bildiğim gibi ikiz doğup doğmadığını hatta aralarında kardeşlik bağı bulunup bulunmadığını sorguluyorum; bir süre. 

Bir habere göre; Amerika'nın ne zaman ne yapacağı pek de belli olmayan Trump'ı, meğer üniversite sınavına, kendi yerine başkasını sokmuş; affedersiniz "girdirmiş." Bu başlığa gözüm ilişince, ben de bir yaşıma daha giriyorum; istemesem de.  

Ünlü ikilinin rol aldığı sinema eserindeki 'bekleme yapma' ile kadın sunucunun ağzından çıkan 'hatırlatma yapıyorum', o meşhur 'yapmak' yardımcı fiilinin kabarık dosyasındaki yerlerini alıveriyorlar.  

"Dolar yükselişini sürdürmeye devam ediyor" tümcesi; bir yandan gözlerimi bıyık altından güldürürken, öte taraftan canımı sıkıyor. Çünkü sadece yükselmeyi sürdürse pek sorun değil de aynı zamanda devam etmesi; ne benim cüzdanım ne de ülke ekonomisi için hiç de iyi değil!

Son örneğim "Para transferi aktardı"ya gelince... Benden bu kadar, ona yorumu da siz yapıverin bir zahmet. 
 

Etiketler:  Eleştiri