TRT World ekibine 'diplomat' saldırısı

TRT World ekibine 'diplomat' saldırısı

12 Şubat 2021 Cuma  |   Kötü

TRT World ekibi, Mesut Mevlevi Vardanjani suikastındaki yeni gelişmeden dolayı İran Başkonsolosluğu önündeki haber takibi sırasında, konsolosluk çalışanlarının saldırısına uğradı.

İranlı teknoloji uzmanı Mesut Mevlevi Vardanjani suikastıyla ilgili olarak cuma akşamı İstanbul’daki İran Başkonsolosluğu çalışanı Muhammed Rıza Nasırzade tutuklandı. Yeni gelişmeyle ilgili haber takibi yapmak için konsolosluk binasının önüne giden TRT World ekibi, çekim yaptığı esnada konsolosluk çalışanları tarafından saldırıya uğradı. 

Haber takibi için konsolosluk binasının önünde konuşlanan TRT World ekibinin üzerine doğru koşan konsolosluk çalışanı 5 kişinin ilk saldırısını polis barikatı engelledi. Saldırı sonucu kameranın yere düşmesi sonucu TRT World muhabiri Oubai Shahbandar, saldırıda bulunan konsolosluk çalışanlarının yanına giderek neden saldırıda bulunduklarını anlamaya çalıştı. O esnada cep telefonuyla kayıt yapan muhabir ikinci kez saldırıya uğradı.

TGC'den kınama

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), saldırıyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Gazeteciler halkın haber alma, bilgilenme ve gerçekleri öğrenme hakkı için görev yaparken sık sık engellemelerle karşılaşmaktadır. Son olarak bir haber takibi için İran Başkonsolosluğu binasının önünde bulunan TRT World ekibine yönelik bir saldırı gerçekleşmiştir. Konsolosluk çalışanları tarafından yapılan saldırıda TRT World ekibinin kamerası yere düşmüştür. Kamuoyunu etkileyen her olayın ardından gazetecilere yapılan saldırı halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına yönelik bir saldırıdır. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne yönelik bu saldırıyı kınıyoruz. TRT World ekibine geçmiş olsun diyoruz.’

(Medyatava, Medya Günlüğü)