Trafik felç, gazeteler suspus

Trafik felç, gazeteler suspus

27 Haziran 2019 Perşembe  |   Günlük

İnternet medyasının en çok sevdiği haberlerin başında hava ve trafik durumuyla ilgili haberler geliyor. 

Kar, dolu, fırtına ya da çöl sıcakları haberleri internet sitelerinin en çok “tık” alan yazıları arasında. Benzer şekilde, özellikle büyük şehirlerdeki trafik durumu ve kaza haberleri de sürekli olarak sitelerin manşetinde yer alıyor. 

Perşembe günü (bugün) İstanbulların gündemindeki bir numaralı sorun trafik. Fatih Sultan Mehmet köprüsünde başlayan çalışmalar trafiği resmen cehenneme çevirdi, iki yaka arasında insanlar perişan oldu. 

Peki, normalde bu tür haberleri “tık” alacağını bildikleri için “gizli bir sevinç”le manşetlerinden yayınlayan "büyük" gazetelerin internet siteleri bu defa ne yaptı? 

İnanılmaz ama sustu! 

Saat 15.25 itibarıyla, köprüdeki çalışmanın trafiği nasıl felç ettiğine ilişkin ne Hürriyet’in ne de Milliyet’in internet sitesinin manşetinde haber var. 

Milliyet bu önemli haberi “kısaca” şöyle görmüş: 

“15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde bakım onarım çalışmaları başladı. 52 gün sürecek olan çalışmalar, ilk gününde İstanbul'un ana arterleri ve ara yollarında ciddi yoğunluk oluşturdu. Alternatif yolları deneyen sürücülerin bir kısmı Anadolu'dan Avrupa Yakası'na geçmek için Avrasya Tüneli'ne yöneldi. Avrasya Tüneli'nde araç yoğunluğundan dolayı metrelerce araç kuyruğu oluştu.”

"Asıl haberi" vermeyen Milliyet'le Hürriyet daha sonra Kara Yolları Genel Müdürlüğünün sadece Fatih köprüsünde çalışma yapılacağı açıklamasını manşetten aktardı.

Elbette bu kadar önemli bir konuyu geçiştirmelerinin nedenini herkes çok iyi biliyor: İktidara laf gelmesinden korkmak.  

Ama mesela Habertürk, Yeni Şafak, Takvim gibi gazetelerin internet sitelerinde konuyla ilgili geniş haberler yer alıyor.