TGS'ye karşı Cumhuriyet'e polis

TGS'ye karşı Cumhuriyet'e polis

30 Kasım 2021 Salı  |   Günlük

Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın (TGS) Cumhuriyet gazetesinde pazartesi günü sekiz gazetecinin işten çıkarılmasını protesto etme ve görevlerine iade talebiyle amacıyla düzenlediği eyleme karşı polis çağrıldı.

Medyatava'nın haberine göre, TGS'nin bugün gazete önünde toplanılacağını duyurmasının ardından Cumhuriyet Vakfı Başkanı ve Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Alev Coşkun, gazete binasının önüne polis ekiplerini çağırdı. 

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya da, sosyal medyadan bir açıklama yaparak, "Cumhuriyet’in Genel Yayın Yönetmeni olarak polisi gazete binasının dışına davet ettim… Açıklamaya bizzat katılacağımı, Cumhuriyet emekçileriyle omuz omuza olduğumu bildirdim…" dedi. 

İşten çıkarılan 8 gazeteci açıklamalarında,, "Arkadaşlarımızın çıkarılmasına gerekçe olarak gösterilen 'ekonomik nedenler' savını kabul etmiyoruz. Bu, Cumhuriyet’in gazetecilik anlayışına vurulmuş bir darbe, yayın çizgisine yönelik bir operasyondur" dedi.

TGS'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda ise, "İlhan Selçuk’un öğrencilerini kovma kararını tanımıyoruz. Bu karar, Cumhuriyet’in gazetecilik anlayışına vurulmuş bir darbe, yayın çizgisine yönelik bir operasyondur. Atılan üyelerimizi geri alın.." denildi.

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/cumhuriyette-isten-cikarmalar-1-50487