TGC Gazetecilik Başarı Ödülleri sahiplerini buldu

TGC Gazetecilik Başarı Ödülleri sahiplerini buldu

11 Haziran 2021 Cuma  |   iyi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 62 yıldır düzenlediği Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri törenle sahiplerini buldu. Covid- 19 tedbirleri kapsamında düzenlenen tören davetliler olmadan ödül alan ve ödül verenlerin katılımıyla gerçekleşti. 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Töreni’ni Genel Sekreter Sibel Güneş sundu. Tören laik Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, haber peşinde koşarken ölen, öldürülen gazeteciler, Covid-19 salgını sürecinde ölen gazeteciler, sağlık çalışanları ve  yurttaşların anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. 

Bağımsız ve bağlantısız gazetecilik anlayışla 75 yıldır mücadele eden Cemiyetin Sedat Simavi, Sadun Galip Savcı, Cihat Baban, Hayri Alpar ve Sait Kesler tarafından kurulduğunu hatırlatan Genel Sekreter Sibel Güneş,  TGC’nin halkın haber alma, bilgilenme ve gerçekleri öğrenme hakkı için görev yaptığına dikkat çekti. TGC ve Basın Müzesi’nin kuruluş yıldönümleri onuruna bir de sergi düzenlendiğini belirten Genel Sekreter Güneş, “Basın Müzesi’nde düzenlenen koleksiyon sergisinde yedi ülkeden 39 sanatçının bağışladığı 53 eser, 10-30 Haziran 2021 tarihleri arasında gazetecilerin ve sanatseverlerin ziyaretine açık olacak” dedi. 

Tören Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’nun konuşmasıyla başladı:

“Pandemi nedeniyle bu yıl da Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ni kısıtlı olanaklarla kutluyoruz. Gazetelerinde, radyo ve televizyonlarında, internette ürettikleri çalışmalarıyla Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’nin 62’ncisine katılan meslektaşlarıma öncelikle teşekkür etmek isterim. Yarışmada ödül, övgü kazananları yürekten kutlarım. Seçici Kurul’a gönderilen eserlere baktığımda geçtiğimiz bu zorlu dönemde yılmadan halkın haber alma hakkını savunan, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi çerçevesinde eserlere imza atan gazetecilerimize ‘iyi ki varsınız’ diyorum. Mesleği çökertmek isteyen gruplara karşı verdiğiniz ayakta kalma ve dik durma mücadelenizi meslek örgütümüz olarak var gücümüzle destekliyoruz. 

Bugünün ayrı bir önemi de var. Bildiğiniz gibi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 10 Haziran 1946’da kurulmuştu. Bugün aynı zamanda kuruluşumuzun 75’nci yılı. 75.yılımızı yıl içinde çeşitli etkinliklerle en iyi biçimde kutlamayı planlıyoruz. Kurucumuz Sedat Simavi’nin ve öteki ustalarımızın bize çizdiği yolda ödün vermeden yaptığımız çalışmaları yine projelendirerek sizlere sunacağız. Günümüzde yaşanan siyaset, medya, sermaye sarmalına bir de yeraltı örgütlerinin yaptığı tahribat eklendi. Bu tahribat çeşitli kurumları, yurttaşlarımızı ve elbette gazetecileri de etkiledi. İktidarın çekip çevirdiği ve kendi siyasetine eklediği bazı gazeteciler mesleğin evrensel ilkelerini de ayakaltına aldılar. Bu durum bütün bir yıl içinde yüreğimizi burkan en büyük üzüntümüz oldu." 

Olcayto’nun konuşmasının ardından ödüllerin dağıtımına geçildi. 

HABER SİYASAL 

İklim Öngel Cumhuriyet gazetesinde 18 Aralık 2020 tarihinde yayınlanan “Sahte Diplomayla Sistemi Tuş Etmiş” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. İklim Öngel’in ödülünü Cumhuriyet gazetesi yazarı Miyase İlknur, Radyo TV Seçici Kurul üyesi iletişim akademisyeni Prof. Dr. Şükran Kuyucak Esen’den aldı. 

Gülistan Alagöz Hürriyet'te 31 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan “Depreme Bile Gerek Yok” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. 

Meltem Akyol Evrensel gazetesinde 17 Aralık 2020 tarihinde yayınlanan “Kaza Yapan Kuryeye ‘Hasarı Karşıla’ Dediler” başlıklı haberiyle övgüye değer görüldü. 

Meltem Akyol ödülünü TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu Başkanı Ayşegül Aydoğan Atakan’dan aldı. 

Seçici Kurul bu yıl haber toplum ödülünü Milliyet Gazetesi ile Demirören Haber Ajansı arasında paylaştırdı. 

Milliyet gazetesinden Cihat Aslan ve Demirören Haber Ajansı’ndan Gülseli Kenarlı- Harun Uyanık- Akif Özdemir ödüle değer görüldüler. 

Cihat Aslan Milliyet'te Gazetesi’nde 5 Aralık 2020 tarihinde yayınlanan “Üç Köyü Üfürdü” başlıklı haberiyle ödül aldı. 

Gülseli Kenarlı- Harun Uyanık- Akif Özdemir Demirören Haber Ajansı’nda 13 Aralık 2020 tarihinde yayınlanan “Refakatçi Borsası” haberi ile ödüle değer bulundu.

Mustafa Mert Bildircin Birgün'de 23 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan “Sembollerle Gericilik” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. Mustafa Mert Bildircin yerine ödülünü Birgün Gazetesi Yayın Danışmanı ve TGC Yönetim Kurulu Üyesi Semra Kardeşoğlu Kanar aldı. Ödülü TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu Üyesi Mesude Erşan verdi. 

İsmail Arı Birgün'de 30 Kasım 2020 tarihinde yayınlanan “Koronavirüs Testi Menzil’e Emanet” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. İsmail Arı ödülünü TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu Üyesi Mesude Erşan’dan aldı.


Doğan Hızlan Hürriyet Gazetesi’nde 28 Aralık 2020 tarihinde yayınlanan “Sağlık Bakanı Devrede: İlhan Başgöz’ün Memleket Hasreti Son Buluyor” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. 

Eren Tutel Birgün gazetesinde 17 Haziran 2020 tarihinde yayınlanan “Hem Hakem Hem Sporcu Hem Şampiyon” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. 

Işıl Özgentürk Cumhuriyet Gazetesi’nde 13 Aralık 2020 tarihinde yayınlanan “Kızışmış Erkekler Örgütü!” başlıklı köşe yazısıyla ödüle değer bulundu. Işıl Özgentürk katılamadığı için ödülünü Cumhuriyet Gazetesi Yazarı ve Seçici Kurul Üyesi Miyase İlknur aldı. 

Zehra Özdilek Cumhuriyet'te 2 Haziran 2020 tarihinde yayınlanan “Zindaşti Trafiği” başlıklı araştırmasıyla ödüle değer bulundu. 

Uğur Şahin Birgün'de 19-27 Aralık 2020 tarihinde yayınlanan “Kentin Soluğu” başlıklı araştırmasıyla övgüye değer görüldü. 

RÖPORTAJ-SÖYLEŞİ 

Bu dalda ödüle değer eser bulunamadı 

SAYFA DÜZENİ ÖDÜLLERİ 

a) Birinci Sayfa Düzeni:

Arif Dizdaroğlu Hürriyet Gazetesi’nde 31 Ekim 2020 tarihinde yayınlanan “birinci sayfasıyla” ödüle değer bulundu. Ödülü TGC Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Aktaş sundu. 

b) İç Sayfa Düzeni:

Osman Ortakçı Milliyet gazetesinde 2 Temmuz 2020 tarihinde yayınlanan “12. sayfasıyla” ödüle değer bulundu. Osman Ortakçı ödülünü TGC Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Aktaş’tan aldı. 

Tan Oral T24’ de 2 Kasım 2020 tarihinde yayınlanan “Betonlaşmadan Yakınmak” karikatürüyle ödüle değer bulundu. Tan Oral’a ödülünü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto verdi. 

Kurtuluş Arı Cumhuriyet'te 3 Mart 2020 tarihinde yayınlanan “İnsanlık Öldü” fotoğrafıyla ödüle değer bulundu. Kurtuluş Arı’ya ödülünü TGC Balotaj Kurulu Başkanı Hilmi Hacaloğlu sundu.

TELEVİZYON-RADYO ÖDÜLLERİ 

Barış Kaya ve Akif Balıkçıoğlu 24 Aralık 2020 tarihinde Fox TV’de yayınlanan “Sözler Değişti Ama Arşiv Yerinde” başlıklı TV haberiyle ödüle değer bulundu. Barış Kaya ile Akif Balıkçıoğlu’nun ödüllerini TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş verdi.

Şevval Şirin 20 Mart 2020 tarihinde Kanal D’de yayınlanan “Ünlüler ve Sahte İlaç” başlıklı haberiyle övgüye değer görüldü. 

Şevval Şirin ödülünü TGC Genel Sekreter Yardımcısı Hakan Güldağ’ın elinden aldı. 

TV HABER ARAŞTIRMA 

Bu dalda ödüle değer eser bulunamadı 

TV HABER PROGRAM 

Melike Şahin NTV’de 14 Ağustos 2020 tarihinde yayınlanan “Unutmamak İçin” haber programıyla ödüle değer görüldü. Şahin’e ödülünü TGC Genel Sekreter Yardımcısı Hakan Güldağ sundu. 

TV BELGESEL 

Bu dalda ödüle değer eser bulunamadı 

TV KÜLTÜR SANAT ÖDÜLÜNÜ MÜGE İPLİKÇİ ALDI 

Medyascope TV’de 14 Temmuz 2020 tarihinde yayınlanan “Zeytin Dalı” programıyla ödüle değer görülen Müge İplikçi’ye ödülünü TGC Yönetim Kurulu Üyesi Göksel Göksu verdi. 

TV SPOR DALINDA 

Bu dalda ödüle değer eser bulunamadı  

TV KAMERA ÇALIŞMASI 

Seçici kurul bu yıl TV kamera çalışması ödülünü CNN Türk TV ile Habertürk TV arasında paylaştırdı. CNN Türk TV’den Ahmet Akpolat ve Habertürk TV’den Hasan Dönmez ödüle değer görüldüler.   

Ahmet Akpolat CNN Türk’te 1 Ekim 2020 tarihinde yayınlanan “İHA'nın Vurulma Anı” çalışmasıyla ödül aldı. Ödülünü iletişim akademisyeni Prof. Dr. Şükran Kuyucak Esen verdi. 

Çiğdem Işık ve Sevilay Tunalı TRT Nağme’de 2 Aralık 2020 tarihinde yayınlanan “Radyolu Günler” adlı programıyla ödüle değer bulundu. 

İNTERNET ÖDÜLLERİ 

İNTERNET HABER ÖDÜLÜNÜ BBC TÜRKÇE’DEN NEYRAN ELDEN ALDI 

Neyran Elden 17 Nisan 2020 tarihinde BBC Türkçe ’de yayınlanan “Cerrahpaşa'da Bir Gün” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. Ödülü TGS Önceki Başkanı Uğur Güç verdi. 

Umut Çolak 29 Şubat 2020 tarihinde Amerika’nın Sesi’nde yayınlanan  “İnsan Kaçakçısı: Avrupa'nın Yarısını Ben Gönderdim” başlıklı röportajıyla ödüle değer bulundu. Umut Çolak ödülünü TGC Balotaj Kurulu Başkanı Hilmi Hacaloğlu’ndan aldı. 

Atilla Türker  1 Temmuz 2020 tarihinde Ajans Spor’da yayınlanan TFF Tahkim Kurulu Başkanı Murat Balcı Futbolcuları Dolandırdığı Gerekçesi İle Tutuklanan Menajerin Avukatlığını Üstlendi başlıklı köşe yazısıyla ödüle değer bulundu. 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Yönetmeliği kapsamında 2020 Nezih Demirkent Özel Ödülü’nün, “Bağımsız ve objektif gazetecilik çabasını sürdürmesi, ekonomi ve finans alanında uzman gazeteciler yetiştirmesi, Türkiye’de ekonomi ve finans okuryazarlığına katkısı, karmaşık uluslararası finans bilgilerini geniş kesimlerin anlayacağı yalın biçimde aktarma ve yorumlama yetkinliği”  nedeniyle Bloomberg TV sunucusu ve Dünya Gazetesi yazarı Açıl Sezen’e verilmesini kararlaştırdı. 

Açıl Sezen ödülünü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’dan aldı. 

KADIN HABERİ ÖDÜLÜ 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Yönetmeliği çerçevesinde Kadın Gazeteciler Komisyonu’nun önerilerini değerlendirdi. 

Habertürk TV’den Öznur Karslı Çetiner, BBC Türkçe’den Hatice Kamer ve Milliyet gazetesi ödüle değer bulundu. 

Öznur Karslı Çetiner 28 Haziran 2020 tarihinde Habertürk TV’de yayınlanan Hayatın İçinden Programı’nda yer alan Şule Çet davasıyla ilgili röportajıyla; 

Hatice Kamer 29 Temmuz 2020 tarihinde BBC Türkçe’ de yayınlanan “Mutlu Kaya: Ömrümü adalete adadım diyor" başlıklı haberiyle; 

Milliyet Gazetesi 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nden başlayarak 10 Aralık İnsan Hakları Günü'ne kadar süren "16 Günlük Aktivizm Kadına Yönelik Şiddete Son Kampanyası" yla 2020 kadın haberi ödülüne değer bulundu.  

Habertürk’ten Öznur Karslı Çetiner’in ödülünü TGC Yönetim Kurulu Üyesi Göksel Göksu sundu.

BBC’den Hatice Kamer  törene katılamadı. Ödülünü Neyran Elden aldı. Ödülü TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu Başkanı Ayşegül Aydoğan Atakan verdi.

Milliyet gazetesinin ödülünü Milliyet Haber Araştırma Müdürü Pınar Aktaş aldı. Ödülü TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu Başkanı Ayşegül Aydoğan Atakan sundu. 

Törenin medya takip sponsorluğunu Dijital Basım üstlendi. Törenin ikram sponsoru ise Yıldız Holding oldu. 

(TGC)