TGC açıkladı: '11 binden fazla işsiz gazeteci'

TGC açıkladı: '11 binden fazla işsiz gazeteci'

10 Haziran 2020 Çarşamba  |   Kötü

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) kuruluşunun 74. yılını kutluyor. TGC 10 Haziran 1946’da Sedat Simavi önderliğinde gazeteciler Cihat Baban, Sait Kesler, Sadun Galip Savcı ve Hayri Alpar’ın katılımı ile kuruldu.

Bu yıl 10 Haziran’da dünyayı kasıp kavuran Covit-19 salgını dolayısıyla tören yapılamadı. TGC'nin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yönetim kurulu adına Başkan Turgay Olcayto’da bir açıklama yaparak gazeteciliğin günümüzdeki güçlüklerine ilişkin görüşlerini paylaştı.

“Bu yıl Cemiyete hizmet eden kıdemli gazetecilerle buluşamamanın burukluğu içindeyiz. Umuyoruz ki gelecek yıl yine birlikte 75. yılımızı kutlama olanağına kavuşacağız” diyen TGC Başkanı Turgay Olcayto, evrensel gazetecilik kurallarına uygun dürüst icra edildiğinde gazeteciliğin onurlu bir meslek olduğunu  vurgulayarak şöyle konuştu: 

“Şimdilerde gazetecilik sermaye, patron ve iktidar kıskacında büyük sıkıntılar içinde yaşantısını sürdürmeye çalışıyor. 11 bini aşkın gazeteci işsizlikle boğuşuyor. Gazetecilerin, yazarların, düşün insanlarının yıllardır çile doldurdukları cezaevleri ülkenin bu insanlık ayıbını gizlemekten uzak. Adalet mekanizmasının eşitlikçi bir biçimde işlemediği, eleştirel gazeteciliğin suç sayıldığı tuhaf bir ortamı yaşıyoruz. Her platformda yinelediğimiz sözü bir kez daha anımsatıyoruz, gazetecilik suç değildir. 

İktidar Covit-19 salgını dolayısıyla görevlerini özveriyle yapan gazetecileri göz ardı etmiştir. İşsizlik konusunda hazırlanan paketlerde gazetecilerin adı geçmemektedir. Tam tersine gazetecilerin özlük haklarına ilişkin uzun yıllardan bu yana gelen kıdem tazminatları gibi kimi kazanımları da ellerinden alınmak istenmektedir. Nesnel habercilik yapan gazeteler ve haber portalları iktidarın baskısından ötürü nefes alamamaktadır. Tarafsızlığını yitirmiş RTÜK, Basın İlan Kurumu gibi kuruluşlarla gazeteciler ekonomik bakımdan çökertilmek istenmektedir. Bütün bunlara rağmen gazeteciliğin halkın haber alma hakkını sağlamak olduğunun bilincinde olan genç meslektaşlarım dimdik ayaktalar ve halkı aydınlatmaya, gerçekleri anlatmaya devam ediyorlar.  

İnsan hakları, temel hak ve özgürlükler, hak ihlalleri ve gazetecilere yönelik baskıları savuşturmak için mücadele etmeye hazırız. Düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engeller kaldırılsın istiyoruz. Bütün yurttaşlar için ama özelde de gazeteciler için adil yargılama istiyoruz. "

(TGC)