TGC Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buldu

TGC Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buldu

17 Aralık 2020 Perşembe  |   iyi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  (TGC) 2020 Sedat Simavi Ödülleri’ne değer görülen gazeteci, edebiyat, spor ve bilim insanları ödüllerini aldı. 11 Aralık 1953’de yaşamını yitiren TGC Kurucu Başkanı Sedat Simavi adına 44 yıldan bu yana sürdürülen ödüller; gazetecilik, televizyon, radyo, karikatür, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve spor alanlarında veriliyor.   

TGC Sedat Simavi Ödülleri Töreni Korona virüs salgını nedeniyle yapılamadı. Ödüller kazananlara gönderildi. Ödül kazananlar ayrıca duygularını çektikleri videolarla paylaştı

TGC Turgay Olcayto, Cemiyetin Kurucu Başkanı Sedat Simavi’yi ölümünün 67. yılında saygı ve sevgi ile andıklarını belirterek şöyle konuştu:  

“Sedat Simavi bizim, gazetecilerin önemli bir rehberi idi. Kurtuluş Savaşı'nda Mustafa Kemal'e destek vermiş, saraya karşı direnmiş, cumhuriyetin kurulmasından sonra da hep hayalinde yaşadığı yaşattığı Hürriyet Gazetesi’ni kurmuştu. Sedat Simavi örnek bir insandı. Karikatüristti, çok sayıda dergi ve mizah dergisi çıkardı. Ama asıl önemlisi gençlere verdiği mesajdı. Sedat Simavi her zaman genç gazetecilerin kalemine sahip çıkmasını, çok zorda kalırlarsa kırıp atmasını ama asla satmamasını önerirdi. Bu bizim için en büyük nasihatlerden biridir. Gerçekten de bugün yaşadığımız düzende de görüyoruz ki gazeteciliğin bir kesimi maalesef kalemini çok kolaylıkla satıyor. Buna karşılık pek çok gazeteci de yüreğindeki heyecanı bitirmeden doğru haberi halka iletmek için uğraş veriyor. Sedat Simavi Ödülleri Türkiye'nin en prestijli ödüllerinden biri. 9 dalda verilen bir ödül. Siyasetten, habercilikten spora kadar uzanan bu ödüller her yıl çok sayıda insanın ilgisini çekiyor.  

GAZETECİLİK ÖDÜLÜ

Hazal Ocak, Cumhuriyet Gazetesi’nde 20 Ocak 2020 ve 14 Temmuz 2020 tarihlerinde yayımlanan “Damat İşi Biliyor” ve “İşte Burası Önemli!” başlıklı haberleri nedeniyle ödül aldı.

GAZETECİLİK ÖVGÜ

Seçici Kurul, Ercan Arslan’ı milliyet.com.tr haber sitesinde 22 Temmuz 2020 tarihinde yayımlanan  “Son Dakika! Bu Fotoğrafları Daha Önce Görmediniz! “Corona Virüsten Önce ve Sonra İstanbul…”  haber fotoğrafları nedeniyle övgüye değer buldu.  

RADYO ÖDÜLÜ

Çiğdem Işık–Sevilay Tunalı TRT Radyo 1’de 12 ve 19 Şubat 2020 tarihlerinde yayınlanan (7. ve 8. bölümler) “Musıkî Sarrafları” adlı ortak radyo programı nedeniyle ödül verildi.  

TV HABER ÖDÜLÜ

Beril Ötkan ve Berkcan Tuğu FOX TV’de 4 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanan “Evde Ekmek Yok” adlı ortak haberi nedeniyle ödül aldı.

TV BELGESEL ÖDÜLÜ

Erman Yüksel - Ömer Kablan TRT  Televizyonu World Kanalı’nda 27 Şubat 2020 tarihinde yayınlanan “Diplomat Katilleri” adlı ortak belgesel programı nedeniyle ödüle değer görüldü. 

EDEBİYAT ÖDÜLÜ

Beşir Ayvazoğlu “Fikret” adlı biyografi çalışması nedeniyle ödüle değer görüldü.

SOSYAL BİLİMLER ÖDÜLÜ

Doç. Dr. Yahya Araz “Osmanlı İstanbul’unda Çocuk Emeği:  Ev İçi Hizmetlerde İstihdam Edilen Çocuklar (1750-1920)” adlı eseri nedeniyle ödüllendirildi.

SOSYAL BİLİMLER ÖVGÜ

Seçici Kurul Ayrıca, Arş. Gör. Dr. Sedef ERKMEN’i  “Türkiye’de Kürtaj: AKP ve Biyopolitika” adlı eseri nedeniyle övgüye değer gördü.

SAĞLIK BİLİMLERİ ÖDÜLÜ

Doç Dr. Savaş Taşoğlu “Orak Hücre Anemi Tanısı İçin Yenilikçi, Ucuz Maliyetli ve Taşınabilir Cihaz Geliştirilmesi” başlıklı çalışması nedeniyle ödül aldı.

SPOR ÖDÜLÜ

A Milli Kadın Voleybol Takımı “CEV Kadınlar Tokyo Olimpiyat Oyunları Avrupa Kıta Elemeleri Birincisi” olması nedeniyle ödüllendirildi.

SPOR ÖVGÜYE DEĞER

Seçici Kurul ayrıca, Fatma Demir’i “Atlet - (Kadınlarda 1.13.48’lik derece ile) Balkan Yarı Maratonu Şampiyonu” olması nedeniyle övgüye değer gördü.

TGC Sedat Simavi Ödülleri’nde bu yıl Karikatür ve Fen Bilimleri dallarında ödül verilmedi.

(TGC)