'Tetikçi' muhabirlik

'Tetikçi' muhabirlik

28 Ağustos 2020 Cuma  |   Mentor

Mentor

Önce bildiklerimizi yazalım. 

İlk Metin Şen, sonra Semih Özsoy, ardından da adını sanını duymadığımız Fenerbahçe Futbol AŞ. Bağımsız Yönetim Kurulu üyesi Gürel Aydın istifa etti. 

Fenerbahçe Muhabiri Sercan Hamzaoğlu haberi Ali Koç istifa etmiş gibi "Çok yazık oldu" falan diyerek sosyal medyada duyurdu?!

Bağımsız Yönetim Kurulu üyeliği SPK zorunluluğu olarak atanan ve icraya ilişkin görevi olmayan bir pozisyondur, olması da doğru değildir çünkü amacı küçük yatırımcıyı korumaktır ama Sercan Hamzaoğlu haberi öyle bir verdi ki sanki artık Fenerbahçe'nin bir geleceği yokmuş ve yok olmuş izlenimi aldım. 

Metin Şen'in istifası bu istifalarla bağlı mı bilmem ama Gürel Aydın ve Semih Özsoy istifaları ilişkili gibi görünüyor; bana göre Şen de bu ikiliye dahil ama ispatlayamam. 

Sonra anlıyoruz ki, Sercan Hamzaoğlu, Metin Şen ve Gürel Aydın'a ait otellerde tatil yapmış, bedeli ödense bile gazetecilik etiğine çok uygun bir davranış gelmedi bana.  

Sercan Hamzaoğlu bugüne kadar kulüpte ne olsa herkesten önce haberi olan bir muhabir. 

Bitmedi...

Ardından Yağız Sabuncuoğlu'nun oldukça tartışmalı Fenerbahçe işaretli bir sosyal medya hesabı ile bayağı bayağı sıkı fıkı mesajlaşmaları. Konu da  doğru transfer haberlerine ilişkin tebrik, Yağız Sabuncuoğlu'nun 297.588 takipçisi var (ki  Fenerbahçeli için acınası bir durum. Transfer haberlerini bu kadar önemseyen insanların Fenerbahçeli olması anlamlı değil çünkü Fenerbahçe başarıdan önce ahlaklı olmayı düşünen bir kurum. Siz bu kadar başarı bağımlısı iseniz Fenerbahçe size yaramaz.) yani istese bile her etkileşime cevap veremez, belli ki seçici bir algı ve aralarında bir yakınlık var. Bu hesabın da içeriden beslendiği belli, çok doğru transfer haberleri veren bir hesap yani Fenerbahçe içinden Yağız Sabuncuoğlu'nu besleyen birileri var. 

Bununla kaldı diye düşünüyordum ki öğrendim ki 12numaraorg, Aspor muhabirleri Volkan Demir ve Ahmet Selim Kul'u sürekli RT ediyormuş (@didaablogger hesabına bilgi için teşekkür ediyorum); yahu amacı Fenerbahçe olan birisi her gün Fenerbahçe'ye küfreden bir kanalın muhabirlerine neden etkileşim fırsatı verir? Belli ki aralarında bir ilişki ve iletişim var, çok ilginç değil mi? 

Ben sosyal medyaya ve bloggerlığa Fenerbahçe'yi savunmak için başladığım bu süreçte gördüm ki, bu mecrada insanı en çok bozan şey takipçi ve etkileşim peşinde koşan ego tatmini, insanı bozuyor, popülist yapıyor, o yüzden bundan hep uzak durdum. Ciddi bir takipçi sayım yok, bazen yazılarım beğenilip takipçi sayım artsa da dilim sivri, fikirlerim köşeli olduğu için hemen geri gidiyor; umurumda da değil, fikirlerimden vazgeçmem. 

O yüzden 12 Numara'nın yazılarımı paylaşması da hiç umurumda değil ama bir gün baktım DM'de mesajları var. Yazımı paylaşmak istiyorlar, hemen evet dedim tabii. Sonra da beni takibe başladılar, ben de onları takip ettim. Hangisi önce hatırlamıyorum. Bir kaç yazı paylaştılar sanırım, sonra bir baktım kayboldular. Bir taraftar sitesi neden benim gibi olayları Fenerbahçe açısından değerlendiren birini üstelik yazılarını beğendikleri birini takipten çıkar ki! Cevap basit: Ben o günlerde Aziz Yıldırım'ı sertçe eleştiren mesajlar attım ve oldukça güçlü bir linç dalgası geldi. O arada 12 Numara da takipten çıkmış: Sanırım Aspor muhabirleri ile olan ilişki ve taşlar yerine oturuyor.  

İlk sözüm Fenerbahçeli taraftarlara...

Bu adamlar Fenerbahçe'ye zarar veriyor, uzak durun bunlardan. Dönüşünü çok istemiş olsam da 12 Numara da buna dahil. 

İkinci sözüm yönetime...

Bugüne kadar Fenerbahçe yönetimleri paraları olsa bile Fenerbahçe üstünden saygınlık aradıkları için medyayı besleyip kişisel reklamlarını yapmayı ve Fenerbahçe'yi kullanmayı adet edinmiş. Ali Koç'un Fenerbahçe'den beklentisi yok, yalan söylemiyor manipülasyona ihtiyacı yok. Bu sistemle mücadele ettiğinizi istifalardan görüyorum ama lütfen bu bataklığı kurutun. 

Üçüncüsü de rakip taraftarlara...

Acaba bu yazıyı okuyunca sırf Fenerbahçe'ye küfrediyor diye peşinden gittiğiniz adamları övdüğünüz için utanır mısınız? Bu yazıda eleştiri konusu olan adamların hepsi Fenerbahçe lehine yazıyor ama Fenerbahçe tam da budur: Menfaatimiz var diye yanlışı yok saymayız...