'Tetikçi' gazeteci

'Tetikçi' gazeteci

26 Ağustos 2019 Pazartesi  |   Mentor

Aslında yazıya "Siz nasıl gazetecisiniz" diye başlamayı düşünüyordum ama bunun doğru soru olmadığını fark ettim, konu gazetecilik veya meslek değildi, konu güvenilir, saygın ve ilkeli insan olmakla ilgiliydi. 

İyi insan olmayandan iyi gazeteci de olmuyor maalesef çünkü varoş kültürünün ürünü olan bu kötülük sadece çıkar ve kazanmayı ilke ediniyor. Toplum, insan, doğa, paylaşma, dostluk, sevgi, barış, uzlaşma ahlak gibi kavramlar onların kitabında yer almıyor. İhtiyaçlar piramidinin ilk basamağında olan ama modern yaşamın sadece "köşe dönücü güç simsarlığı" ile haşır neşir olmuş bu varoş kültürü ülkenin en büyük belasıdır. 

Her yere bulaştığı gibi gazeteciliğe de bulaşmış ama gazeteciliği her şeyden çok tüketmiştir çünkü güç meşruiyet için onaylanmaya ihtiyaç duyar, medya da bu meşruiyeti sağlayacak en önemli yoldur, ilgililer de varoş kültürünün ilkesizleri olunca onlara menfaat verip karşılığını almak mümkün oluyor. 

Bu kavramlar QTM'nin* Fenerbahçe düşmanlığını çok iyi açıklıyor. Yukarıda kısaca  özetlenen bu çirkinlik Fenerbahçe'yi hiç sevmedi çünkü son 20 yılda derin devletle başlayıp, Fetö ile devam eden, sonrasında da siyasi popülizmin akrabalığı ile beslenen güç unsurları Fenerbahçe'yi hiç sevmedi, sevmedi çünkü Fenerbahçe bağımsız ve güçlüydü amaçlarına hizmet etmek için kullanamazlardı, onlar da yok etmeye çalışmayı tercih ettiler. 

Varoş gazetecileri bu fırsatı kaçıramazdı hemen Fenerbahçe düşmanlığı moda haline geldi, kimi Fenerbahçe düşmanı olduğu için Fetö kanallarında dolgun ücretler aldı, kimi siyasi akrabalığın Trabzon kontenjanından dolgun ücretler ve pozisyonlar edindi. Olmadı sanal tetikçi platformlar oluşturdular.  

Ama Fenerbahçe dimdik ayakta derin devlet  döneminde Fenerbahçe'ye küfredenlerin en az yarısı aç kalanların da sosyal medya sayesinde ipliği pazara dökülüyor. Onların da dengeler değişince hak ettiklerini bulup aç ve işsiz kalacakları ve sokakta yürürken yüzlerini kaldırıp evlatlarının yüzüne utanmadan bakamayacakları kesin. 

Niye yazıyorum bunları?.. 

Geçen sene kötü bir sezon geçiren Fenerbahçe'ye her türlü hakareti ettiler, futbolcularına, sportif direktörüne, hatta başkanına hakaretler yağdırdılar. 

Bir tanesi bile “nerede bu Ferdi neden oynamıyor” demedi. 

“Bu Jailson nasıl kesik yer” yazmadı. 

“Ülkede Dirar'dan daha iyi sağ bek yok” demedi. 

“Comolli bunları nasıl bulup aldı” demedi. 

Çünkü amaçları eleştiri değil küfürdü, gazetecilik değil tetikçilik yapıyorlardı ve amaçları doğru değil, düşmanlıktan çıkar sağlamaktı. 

Fenerbahçe onların ağababaları Fetö'nün karşısına dikildi bir adım  geri atmadı, bu gazetecilik adı altında Fenerbahçe tetikçiliği yapıp maaşını hak eden insanları da layık olduğu yere gönderecektir.  

*Hollandalı futbolcu Pierre van Hooijdonk’un Türkiye'de oynadığı dönemde yalan haberleri nedeniyle Türk medyasıyla dalga geçmek için söylediği sözün kısaltması: Quality Turkish Media-Kaliteli Türk Medyası