Test edildi, onaylandı ama sadece kiralandı

Test edildi, onaylandı ama sadece kiralandı

31 Temmuz 2021 Cumartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Türkiye'nin pek çok yöresinde çıkan orman yangınları ve özellikle yangın söndürme uçaklarının sayısının son derece az olması Rusya ile bu konuda yapılan görüşmeleri hatırlattı.

Rusya'dan orman yangınlarını söndürmek için kiralanan uçakların satın alınmasına yönelik ilk temaslar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılında Moskova'da ziyaret ettiği havacılık fuarı MAKS 2019'da başladı.  

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin fuarda, Erdoğan'a Be-200 amfibi uçağını tanıttı. Bundan kısa bir süre sonra da Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Erdoğan'ın talimatı üzerine 8 Eylül 2019 tarihinde Taganrog’da uçağın üretildiği tesislerde incelemelerde bulundu. Pakdemirli, "Bu uçağı uzun zamandır takip ediyorduk. Gelip görmek istedik" dedi. 

Pakdemirli'nin ayrıca, Türkiye'nin o dönem almayı planladığı Rus Be-200 amfibi yangın söndürme uçağını bizzat test ettiği ortaya çıktı. Söz konusu ziyaret Türk medyasına da yansıdı ve o dönemde geniş bir yer işgal etti. 

Eylül 2019 yıl tarihli Taganrog Havacılık Bilim-Teknik Kompleksi (üretim fabrikası) basın açıklamasına göre, tesisi Bakan Pakdemirli ziyaret ederek uçakla ilgili incelemelerde bulundu. Açıklamaya göre, Türk heyetine Genel Müdür Yuri Grudinin eşlik etti, Türk konuklar Be-200ES amfibi uçağının kabiliyetleri hakkında bilgi aldı ve montaj hattını inceledi.  

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli daha sonra yaptığı açıklamada, yangın söndürme uçağı Be-200'ü Rusya'da test ettiğini belirterek, "Birebir uçağı kullandım. Uçak son derece başarılı bir uçak. Keskin dönüşlere gelebiliyor, bir savaş uçağı kadar keskin dönüşler yapabilecek kabiliyette bir uçak" dedi. 

Uçağı son derece beğendiğini belirten Pakdemirli şunları söyledi:

"Çok amaçlı bir şekilde yapılmış, karadan kalkıp inebilen, aynı zamanda sudan kalkıp inebilen ve sudan su alıp orman yangınları ile mücadele etmemizi sağlayabilecek bir uçak. Bizim için toplam satın alma maliyeti ve uçağın alış maliyetinin ötesinde operasyonel maliyetler de çok önemli, şimdi ekiplerimiz bunları konuşuyor, maliyetlerde de belli bir noktalara geldik. Ama bunları en kısa zamanda da neticelendirip Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz."

Daha sonra, Be-200 amfibi uçaklarının Türkiye'ye olası sevkiyatı ve karşılıklı yarara dayalı iş birliğinin devamı konusunda görüşmeler yapıldı. Rus tarafının resmi açıklamasında, "Türk konuklar, Rus amfibinin uçuş gösterisinden etkilendi. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Be-200'ün sergilediği manevra kabiliyetinden etkilendiğini, Rus amfibi uçaklarının Türkiye'nin özel koşullarında uygulamasını bulabileceğine ve Türkiye ile ilgili müzakerelerin devam edeceğine inandığını söyledi" denildi. Bakan o dönemde, bu tür uçakların alımına ilişkin görüşmelere çok yakın bir gelecekte devam edilebileceğini belirtti.

Son orman yangınlarında kullanılan Rus uçakları, Pakdemir'linin de test ettiği Be-200'ler. Söz konusu üç uçağın 153 gün için 203 milyon liraya kiralandığı ortaya çıkmıştı.

11 uçak daha

Sputnik'in haberine göre, Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin talebi üzerine yangınlarla mücadele etmek üzere 11 araçtan oluşan birleşik uçak grubu yollayacak. 

Bakanlık, Türkiye’nin talebi üzerine yangınlarla mücadele etmek üzere kendi uçaklarından ve Rusya Savunma Bakanlığı’na ait araçlardan oluşan birleşik uçak grubunun yollanacağını açıkladı.