'Terörizmin sponsoru ABD'

'Terörizmin sponsoru ABD'

28 Ağustos 2021 Cumartesi  |   Günlük

Fuad Safarov, Moskova

Rusya parlamentosu alt kanadı Devlet Duması Milletvekili ve Rodina (Vatan) Partisi Başkanı Aleksey Juravlyov, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki son terör saldırılarıyla ilgili Washington'ı "terörizmin ana sponsoru" olmakla suçladı.  

Rossiya-1 kanalının "60 Minut" (60 Dakika) canlı yayın programında konuşan Juravlyov, uluslararası terörizmin ortaya çıkmasının doğrudan sorumlusunun ABD olduğunu ileri sürdü. Rus politikacı, "Bu terör örgütlerini kim kurdu? El-Kaide, IŞİD.. kim bunları kurdu? 1988 yılında Pakistan Başbakanı Benazir Butto, Amerika'nın Frankenstein'ı yarattığını söylemişti. Tüm bu örgütleri Amerika kurdu. Onlara kalırsa ulusal çıkarlarını koruyor. Hayır. Kabil'deki son olaylardan da ABD sorumlu" dedi. 

Rusya'nın ABD'yi "uluslararası terörizmi finanse eden ülke" olarak ilan etmesini isteyen Juravlyov, "Bu bir gerçek! Biz ise bunun yerine Amerika'yı 'dev ülke' olarak nitelendiriyoruz. Ne dev ülkesi?! Bir bakın neler oluyor Afganistan'da! Sadece orası mı? Yugoslavya, Libya, Irak, Suriye ve Afganistan. Amerika terörist ülke, tüm bunları bilerek yapıyor" diye konuştu. 

Washington'ın bu faaliyetler için kendi bütçesinden muazzam paralar aktardığını iddia eden Juravlyov, Afganistan'da yeni terör saldırılarının olabileceği uyarısında da bulundu.

Juravlyov, "Yarın başka terör örgütleri de kurarlar. Bana, perde arkasında ABD olmayan bir terör örgütü gösterebilir misiniz? Her yerde onlar var” dedi. 

Etiketler:  Rusya