'Temas gerginliği tırmandırır'

'Temas gerginliği tırmandırır'

28 Şubat 2020 Cuma  |   Günlük

Rusya uzmanı Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer, İdlib'den gelen acı haberler sonrası yaşanan kritik gelişmeleri halktv.com.tr'den Ali Isıyel'e değerlendirdi.  

NATO ve ABD ile temas çabalarının sahaya yansıması olmayacağını düşündüğünü belirten Sezer, sahadaki muhatabımızın Rusya olduğunu hatırlatarak "Bu temaslar ancak gerginliği daha da tırmandıracak temaslar olacaktır" ifadelerini kullandı.

Sezer'in değerlendirmesi şöyle:

"Öncelikle İdlib şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun. Tarihi gecelerden birisini yaşıyoruz. Kamuoyunun bilgilendirilmesi görevinin Hatay Valisine verilmesi oldukça dikkat çekici bir gelişme. Böylesine zor ve uzun bir gecede, Ankara’daki yetkililerin açıklama yapmasını beklemek tüm vatandaşların en doğal hakkıdır. Kamuoyu yeteri düzeyde bilgilendirilmediği gibi, medyaya düşen bazı haberlerin de kamuoyu ile hangi amaçla paylaşıldığını anlamakta da zorluk çekmekteyim. Örneğin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun NATO Genel Sekreteri ile görüşme yapması ile Türkiye’deki sığınmacıların Avrupa’ya geçişleri için tüm hava, deniz ve kara sınır kapılarının açılması gibi birbiriyle çelişkili açıklamalar da anlaşılır gibi değildir. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın ABD ulusal güvenlik danışmanıyla telefon görüşmesi yapması da ilginç bir gelişmedir. NATO ve ABD ile bu saatten sonra temas sağlama çabalarının, sahaya bir yansıması olacağını düşünmüyorum. Bunlar ancak, gerginliği daha da tırmandıracak temaslar olacaktır. İdlib’de muhatabımız Rusya’dır. Rusya ve İran ile temas sağlaması gereklidir."