Tele1'e 5 gün ekran karartma cezası

Tele1'e 5 gün ekran karartma cezası

2 Eylül 2020 Çarşamba  |   Kötü

RTÜK'ün en çok cezalandırdığı kanalların başında gelen Tele1'e bu kez de beş gün ekran karartma cezası verildi. Çarşamba gece yarısı yürürlüğe koyulan cezanın ardından kanalı seyretmek isteyenler siyah bir ekran ve yayının neden kesildiği konusundaki açıklamayla karşılaşıyor.

Ekran karartmayla ilgili olarak kanaldan şu açıklama yapıldı:

"RTÜK, mahkemenin aldığı ‘yürütmeyi durdurma’ kararının üst mahkeme tarafından iptal edilmesi üzerine TELE1’e verdiği “Beş gün ekran karartma” cezasını çarşamba gecesinden itibaren uygulamaya koyacağını bildirdi.

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın Abdülhamid hakkında söyledikleri çarpıtılmış ve Yanardağ çok sayıda ölüm tehdidi almıştı. RTÜK, konuyla ilgili vakit kaybetmeden TELE1 ve Halk TV’ye daha önce uygulanmamış bir ceza olan beş gün ekran karartma cezası vermişti. Cezaya itiraz eden TELE1, mahkeme tarafından haklı bulunmuş ve ‘yürütmeyi durdurma kararı’ almıştı. RTÜK’ün başvurusu üzerine cezayı değerlendiren üst mahkeme, lehimize verilen kararı kaldırdı. RTÜK bunun üzerine vakit kaybetmedi! Bu gece 00.00’dan itibaren beş gün ekran karartma kararının yürürlüğe girdiğini tarafımıza bildirdi. 

RTÜK üyesi İlhan  Taşçı, bugün yapılan toplantıda TELE1 ve Halk TV’ye 5 günlük ekran karartma cezası verildiğini bildirdi. Kararın oy çokluğuyla alındığını belirten Taşçı, “TELE 1 ve Halk TV’nin ekranları 5 gün karartılacak! RTÜK’te muhalif kanalların sesini kesmeye dönük operasyonun 2. Ayağı gerçekleşti. TELE 1 ve Halk TV’ye verilen ceza kararı oy çokluğuyla alındı. Bir sonraki aşamada kanalların fişi çekilecek, tamamen kapatılacak” dedi."