Tele1 ekibine şiddete kınama

Tele1 ekibine şiddete kınama

1 Haziran 2022 Çarşamba  |   Günlük

Basın Konseyi, Gezi olaylarının yıldönümünde İstanbul Beyoğlu’nda basın açıklaması yapmak isteyen gruba müdahale eden polislerin, olayları izleyen TELE1 ekibine yönelik şiddet uygulamasını kınadı.

Konuyla ilgili açıklama şöyle:

"TMMOB binası önünde basın açıklaması için toplanan gruba biber gazıyla müdahale eden polisler, olayı canlı yayında ekrana getiren TELE 1 ekibini hedef almıştır. Polislerin büyük bir hınçla saldırdığı TELE 1 muhabiri Engin Açan ve kameraman Umutcan Yitük, diğer basın mensuplarının müdahalesine rağmen çembere alınıp yere yatırılarak tekmelenmiştir. Çeşitli yerlerinden yaralanan meslektaşlarımız, darp raporu alıp saldırıyı yapan polislerden şikâyetçi olmuştur.

Olay son derece vahimdir ve Anayasal teminat altında olan basın özgürlüğü, polis şiddetiyle engellenmeye kalkışılmıştır. Gazetecilere yönelik sistematik saldırılar endişe vericidir ve ürkütücü boyutlara ulaşmıştır.

Saldırı her şeyden önce meslektaşlarımızın şahsında halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını; ifade ve basın özgürlüğünü hedef almıştır, asla kabul edilemez.

Meslektaşlarımız Erdinç Açan ve Umutcan Yitük ile TELE1’e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; gazetecileri hedef alan polis şiddetine son verilmesi için siyasi iktidarı bir kez daha göreve çağırıyoruz."

Darp raporu

Tele1'in haberine göre, kanalın muhabiri Engin Açar ve kameraman Umutcan Yitük, olaylar sırasında polis şiddetiyle karşı karşıya kaldı. Yere yatırılıp tekme atılarak darp edilen Tele1 çalışanları, olayın ardından darp raporu almak üzere hastaneye başvurdu.

Gezi Parkı Direnişi’nin 9. yıl dönümü dolayısıyla haber takibi için gittikleri Taksim’de polis tarafından darp edilen Açar ve Kameraman Yitük, hastaneye başvurdu. Tomografi çekildikten sonra tedavilerine başlanan Açar ve Yitük, işlemlerinin ardından darp raporu alacak.