'Tekzip sansüre dönüşüyor'

'Tekzip sansüre dönüşüyor'

4 Haziran 2020 Perşembe  |   Günlük

Basın Konseyi Yüksek Kurulu yaptığı aylık ilk toplantısında, ‘medyaya yönelik baskıların, son dönemde giderek tırmanmasının endişeyle izlendiğini, halkın haber alma hakkı ve eleştirel gazeteciliğin tamamen kuşatılarak yok edilmek istendiğini’' açıkladı.  

Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: 

RTÜK’ün televizyonlar, Basın İlan Kurumu’nun gazeteler üzerinde ‘iktidar sopası’ gibi kullanılması yetmiyormuş gibi, son olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı devreye girmiştir. Baskılar sadece ulusal basını değil, aynı zamanda Anadolu’da eleştirel habercilik yapan gazeteler ile gazetecileri de hedef almaktadır. 

Televizyon kanallarına idari para ve yayın durdurma; gazetelere resmi ilan kesme cezaları birbirini izlerken, iktidarın ‘muhalif’ gördüğü çok sayıda gazetecinin basın kartları yenilenmemekte, yeni başvuranlara da kart verilmemektedir.  

Öte yandan, bir hak olan TEKZİP'in, eleştirel habercilikte, halkın haber alma hakkını yok edecek ‘kaba sansüre’' dönüştürüldüğünü endişeyle izlemekteyiz. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’la ilgili haber yapan Cumhuriyet gazetesine ve habercilerine ‘terör’ suçlamasıyla dava açılmış; bununla yetinilmeyip mahkemeden 3 tekzip kararı birden çıkartılarak gazetenin birinci sayfası dahil, iç sayfalarına da aynı tekzip metni yayınlattırılmış, sayfalar karartılmıştır. Böylece tekzip hakkı kötüye kullanılmıştır. Gazete haberinin yalan olmadığı bilinmektedir. Gerçek olgunun haberleştirilmesine getirilen tekzip, bazı kurumların zorlama ve haksız kararlarla ceza verdirdiği izlenimi doğurmaktadır. 

Tüm bunları, medyanın yüzde 95’ini kontrol eden anlayışın, bağımsız eleştirel habercilik yapan medya kuruluşlarını boğma girişimi olarak görüyor ve büyük endişeyle izliyoruz. Bu yol geçici olarak sonuç veriyor gibi görünse de demokrasilerde bu zorlamalara asla başvurulmaması gerekir. 

Basın Konseyi olarak herkesi demokratik kurallara, basın özgürlüğüne ve halkın haber alma hakkına sahip çıkmaya çağırıyoruz.

(Basın Konseyi)