Tek şampiyonlu lig

Tek şampiyonlu lig

26 Kasım 2020 Perşembe  |   Mentor

Mentor

Daha önce Fenerbahçe markasının belirleyiciliğine ve rakiplerin yarattığı etkinin Fenerbahçe karşısında aldıkları pozisyona göre etki yarattığını anlatan yazılar yazmıştım...

Özetlemek gerekirse, Fenerbahçe'nin adı geçmeyen herhangi bir konunun ilgi çekme olasılığı ve olanağı yok, o yüzden gündemi "Fenerbahçe nefreti" belirliyor. 

Basketboldan örnek vermek gerekirse, Fenerbahçe'nin olmadığı bir basketbolda kimse Ergin Ataman veya Larkin'i hatırlamaz. Onları akıllara sokan şey "Fenerbahçe nefreti", yoksa Ataman veya Larkin'i ülkede kimse tanımaz veya çok dar çevrede tanınırlar. Oysa şimdi onları herkes tanıyor çünkü pozisyonları Fenerbahçe'ye karşı. Mesela Larkin daha önce Eurolig'de forma giymiş, oldukça iyi maçlar da çıkarmış ama kimse farkında değil. 

Fenerbahçe'nin bu durumu kendi taraftarı ile güçlü bir bağ, rakipleri içinse büyük zafiyet yaratıyor. Fenerbahçe adını kullandığınızda rahatça manipüle edip kullanma şansınız oluyor. 

Mesela "BİP çetesi", belli ki bu adamların bir gizli ajandası var, bu işten çıkar sağlıyorlar; Rıdvan Dilmen'in dediğine göre de Fetö bağlantıları var. Bu adamların güç kazanmasını sağlayan, Fenerbahçe nefreti üzerinden rakip takım taraftarlarının desteğini almak oldu; eğer devlet konuyu fark etmese buna daha güçlü devam edeceklerdi. 

"Fenerbahçe nefreti" üzerinden-öyle Ahmet Ercanlar'ın yaptığı gibi gazetecilik  yaparak değil- bayağı bayağı yalan, iftira, hakaretle popülizm sağladılar. Bunu Fenerbahçe adını kullanarak yapmaya çalışan bir ton örnek var, hiçbiri müthiş popülizm ve etkileşim kazanmadı; bir tek Ahmet Ercanlar, o da bana göre, doğru bildiğini yazıyor. Onun "BİP çetesi" misali yalan ve hakarete başvurduğunu görmedim.  

Mesela Ercanlar'ın rakip bir takımın başkanına "geri zekalı" dediğine kimse inanmaz, eminim rakip takım taraftarları bile inanmaz ama "BİP çetesi" bunu Fenerbahçe için yaptı ve çok da etkileşim aldı. 

Bunu yazıyorum çünkü "... Ama Fenerbahçe'de de Ahmet Ercanlar var" diyecekler olacaktır, kesinlikle aynı değil. 

Fenerbahçe başkanına hakaret etmek gazetecilik değildir ama TFF'nin içinden bilgi almak haberdir, gazeteciliktir. 

Ancak bu hakaret, yalan ve sahtekarlık kendi takımına "sosyal nefret" olarak dönüyor, uzun vadede kendini yıpratıyorsun. 

Mesela Anadolu Efes bunu fark edip Ergin Ataman'ın sosyal medya hesabını kapattırdı ve eskiden olduğu gibi Fenerbahçe hakkında langır lungur konuşmasına izin vermedi. 

Rakipler Fenerbahçe zarar görsün diye her önüne gelen sahtekara sahip çıkarak kendi markalarını çürütüyorlar. Sonra ara açılınca ayak oyunları... Oysa ayak oyunları onları sosyal olarak daha da mahkum ediyor, kısır döngüye giriyorlar. Tam 10 yıldır söylüyorum, bugün de aynı fikirdeyim: Onların bu Fenerbahçe takıntısı yüzünden Türkiye Ligi er geç her sene Fenerbahçe'nin şampiyon olduğu bir lig olacak çünkü "Fenerbahçe nefreti" dışında hiçbir üretimleri yok.   

Benden söylemesi, bu işler medya mafyası ve devlet iteklemesi ile bir yere kadar, sonu bugünden belli hikâyenin... 
 

Etiketler:  Futbol