'Tanıdığım' Kartal Tibet...

'Tanıdığım' Kartal Tibet...

2 Temmuz 2021 Cuma  |   Köşe Yazıları

Cenk Başlamış

Son yıllarda artık soluklaşmaya başlasa da Boğaz'ın en renkli semtlerinin başında gelir Ortaköy... 

Bir zamanlar herkesin herkesi en azından sima olarak tanıdığı, Rumlarıyla, Yahudileriyle ve Ermenileriyle rengarenk bir semtti Ortaköy. 

Beşiktaş tarafından gelişte, soldaki otobüs durağının hemen bitiminde sürekli akan bir çeşme vardı, nedense adı “acı su”ydu. 

“Acı su”dan başlayan Taşbasamak Sokağı'nda 20 numaralı apartmanın üçüncü katında otururduk o zamanlar. 

Kapısı olmayan, mavi çinileriyle hemen göze batan bir apartmandı. Apartman sakinleri yazları akşam saatlerinde girişteki taşa minderler koyar, çekirdek çitler, sohbet ederdi. 

Ev sahibimiz Kemal amca varlıklı bir adamdı. İlerleyen yaşında hacı da olmuştu. Bir gün Beşiktaş'ta parkta gördüğü bir meyveyi almaya çalışırken çıktığı ağaçtan düşmüş, o yaşta ayağını kırmış, bize dedikodu malzemesi çıkmıştı.   

Orta halli apartmanımızın sıradan hayatı “KT” plakalı beyaz bir Mercedes park edince aniden değişti bir gün. İçinden uzun boylu, bıyıklı “artist” gibi bir adam indi. 

Gerçek kısa sürede anlaşıldı: Apartmanımızın yeni kiracısı İhsal Baysal'dı, Kartal Tibet'in şoförü. 

Tibet o zamanlar Cüneyt Arkın, Ediz Hun ve o zamanki Türk sinemasının şu anda adını hatırlayamadığım diğer “jön”lerinden biriydi. 

Onun şoförünün taşınması apartmanımızın prestijini bir anda arttırdı tabii, bize de gururlanma vesilesi verdi: “Koskoca” Kartal Tibet'in şoförü komşumuz olmuştu. (Sanıyorum o zamanlar 3-4 yaşında olan sarışın mavi gözlü kızı Benay'la yıllar yıllar sonra Facebook'ta karşılaştık.) 
 

İhsan Baysal

 

Baysal herhalde Tibet'i evine bıraktıktan sonra gece geç saatlerde “KT” plakalı arabayı apartmanımızın önüne ya da karşısındaki boş alana park ederdi. 

Bir yaz gecesi yine apartmanın önünde otururken o beyaz Mercedes yine geldi. Ama bu sefer içinde inen Baysal değil, Tibet'in bizzat kendisiydi, galiba hasta olan şoförünü ziyarete gelmişti.

Ortaköy'deki tahta sandalyeli yazlık sinemada seyrettiğimiz filmlerden tanıdığımız bir ünlüyü aniden karşımızda görmek hepimizi şaşırttı haliyle. Şaşkınlığını ilk atan, üst katımızda oturan Malatyalı Vasfiye teyze oldu ve hemen imzalı bir fotoğrafını istedi. Kartal Tibet, beyaz ceketini iki yana açarak samimi bir şekilde, “Vallahi kalmadı bacım...” dedi hayalleri yıkılan Vasfiye teyzeye. Bu kısacık anı, alçak gönüllü ve içten bir kişi olarak hafızama kazıdı Kartal Tibet'i...

Onu ilk ve son görüşümüz oldu. 

Ama sonradan oğlu Kanat'la yolumuz kesişti. 

Annem çalıştığı için Bebek'teki bir yuvaya gidiyordum. Kanat Tibet de o yuvaya gelmeye başlamıştı. 

İhsan Baysal sonradan oyuncu oldu, çok sayıda filmde genelde “kötü adam” rollerinde oynadı. 

Tabii onunla Kartal Tibet arasındaki ilişki sonra nasıl gelişti hiç bilmiyorum ama 2003 yılında vefat etti. 

İkisinin de ruhu şad olsun...

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/ortakoy-ortakoy-49573