'Tan Baskını'nın yıl dönümü

'Tan Baskını'nın yıl dönümü

4 Aralık 2021 Cumartesi  |   Günlük

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu 4 Aralık 1945’de Tan Gazetesi’ne yapılan saldırıyla ilgili bir açıklama yaptı. 

TGC açıklaması şöyle:

“4 Aralık basın tarihimizin acılı ve ayıplı sayfalarından birini anımsatır. 4 Aralık 1945’de Zekeriya Sertel, Halil Lütfü Dördüncü ve Ahmet Emin Yalman’ın ortaklığında kurulan Tan Gazetesi saldırıya uğramış, gazete binası büyük hasar görmüş, makineler kırılmış, kâğıt bobinleri Ankara Caddesi’nden Sirkeci’ye doğru yollara dökülmüştü.  

Saldırı Tan Gazetesi başyazarlığını yapan Sabiha Sertel’in solcu yazıları bahane edilerek yapılmıştı. Sabiha Sertel genellikle kadın eşitliği, hak ihlalleri, sosyalizm yazıları ve hükümete yönelik eleştirileriyle tanınıyordu.   

Tan Olayı sırasında İstanbul'da sıkıyönetim olmasına karşın göstericilerden yargılanıp mahkûm olan olmadı.  

Gazetecilere ve gazete binalarına yönelik saldırılar ne yazık ki günümüzde de devam ediyor. Bugünü anlamak için 4 Aralık 1945’de yapılan Tan Baskını’nı hiç unutmamalıyız.”

Saldırı ve yağma

1935-1945 yılları arasında yayımlanan ve Zekeriya-Sabiha Sertel çifti tarafından yönetilen gazetede yazarlık yapanlar arasında Ahmet Emin Yalman, Zekeriya Sertel, Sabiha Sertel, Ömer Rıza Doğrul, Burhan Felek, Refik Halid Karay, Eşref Şefik de bulunuyordu. 2. Dünya Savaşı'nda Hitler ve savaş karşıtı yayın yapan Tan çizgisiyle tek parti iktidarındaki CHP'yi ve milliyetçi çevreleri rahatsız etti. Hüseyin Cahit Yalçın'ın Tanin'de yayınladığı  "Kalkın ey ehli vatan" yazısının ardından 4 Aralık 1945'te binlerce genç, "komünist" olduğu gerekçesiyle gazete binasına saldırdı ve yağmaladı. Saldıranlar arasında, o dönemde İTÜ'de okuyan Süleyman Demirel'in de bulunduğu iddia ediliyor. 

Olayla ilgili olarak perde arkasında iktidarın bulunduğunu ileri süren Sertel çifti bir süre tutuklu kaldı, yargılandı, ardından ülkeyi terk etti.