'Taliban dünyayı karıştıracak'

'Taliban dünyayı karıştıracak'

25 Ağustos 2021 Çarşamba  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın sayılı Orta Doğu uzmanlarından Yevgeniy Satanovski, Afganistan'da Taliban'ın iktidara gelmesinin Moskova açısından olumsuz sonuçlar doğuracağını söyledi.  

Telegram kanalında paylaşımda bulunan Satanovski, Afganistan'ın Taliban tarafından ele geçirilmesinin Rusya, Çin ve İran için büyük kayıplara yol açacağını iddia etti. 

Rus uzmana göre, Taliban pazarlık etme yeteneğini dünyaya göstermeye çalışıyor. Ancak Satanovski, militanların bu taktiğinin uzun sürmeyeceğini, bir süre sonra örgütün Afganistan nüfusunu yeniden biçimlendirmeye başlayacağını söyledi.

Rus uzman, Kabil'de yaşananları 1933 yılında Almanya'da Nazi lideri Adolf Hitler ve Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin iktidara gelişine benzetti. Satanovski, "Hitler'in iktidara gelmesiyle 2. Dünya Savaşı'nın patlak vermesi arasında altı yıl var. Taliban daha hızlı hareket edecek. İslam dini de en radikal şekliyle onların tarafında" dedi. 

Satanovski'nin iddiasına göre, etkileyici miktarda modern Amerikan silahlarının yanı sıra Suudi Arabistan, Katar, Türkiye ve Pakistan gibi güçlü müttefiklere sahip olması Taliban'ı ciddi bir askeri güç haline getiriyor. Satanovski, Rusya'nın bu konu üzerine ciddi şekilde düşünmesi gerektiğini çünkü yakın gelecekte sadece eski Sovyet cumhuriyetlerinde değil, kendi topraklarında da Afganistan'daki iktidar değişikliğinin sonuçlarıyla yüzleşmeye başlayabileceğini söyledi.

Etiketler:  Rusya