Çocuk tacizcisi şeyhi koruyan medya

Çocuk tacizcisi şeyhi koruyan medya

4 Eylül 2020 Cuma  |   Kötü

Gazeteci Faruk Bildirici, "tacizci şeyh"  Fatih Nurullah Şağban'la ilgili gelişmelerin medyada nasıl yer aldığını araştırdı ve ilginç bir tabloyla karşılaştı:

"Uşşaki tarikatının lideri Fatih Nurullah Şağban’ın küçük bir çocuğa cinsel istismarda bulunması medyanın hali pür melalini ne de güzel anlatıyor! Onca büyük ajans, gazete, televizyon tarikat liderinin tutuklandığını öğrenip de haber yapamıyor. 

Jandarma, 27 Ağustos’ta tarikat şeyhinin Sakarya Akyazı’daki üç katlı villasına baskın yapıyor. Müritleri, şeyhin istismarda bulunduğu öne sürülen kızın babasına saldırıp, dövüyor; jandarma onları yatıştırmak için biber gazı kullanıyor; sonra da şeyhi gözaltına alıyor. “Dergah” da kapatılıyor. 

Şeyh Fatih Nurullah’ın, cinsel istismarda bulunduğu öne sürülen 12 yaşındaki kızın babasına olayı örtbas etmesi için para teklif ettiği telefon konuşması kayıtları, kendisinin ifadesi ve Y.A. adlı küçük kızın uzmanlara verdiği ifade gibi ek kanıtlar da olduğu için 31 Ağustos Pazartesi günü tutuklanıyor bu şahsiyet. 

Dört gün boyunca ajanslardan, gazete ve televizyonlardan hiç duyulmuyor bu olay. Tarikat liderinin sapıklığını ve tutuklandığını ilk duyuran, dar bir kadroyla çalışan, yasaklar getirilen ve yöneticileri tutuklanan OdaTV internet sitesi oluyor. Sami Menteş imzalı haberin Oda TV’de 2 Eylül Salı günü yayımlanmasının ardından birçok internet sitesi de alıntılıyor ve tüm Türkiye’nin bilgisi oluyor tarikat şeyhinin sapıklığından. 

Ondan sonra da Akyazı Cumhuriyet Savcılığı, “gizliliği ihlal” soruşturması açıyor ve Sulh Ceza Hakimliği eliyle habere erişim engeli getiriyor. Erişim engeli kararında “İleride aynı konu ile ilgili yayınlanacak tüm adreslere yayın yasağının getirilmesi” de denilerek, yazılacak haberlere bile yasak getiriliyordu. 

Ama haber öyle hızlı yayılıyor ki, ne erişim engelinin bir anlamı kalıyor, ne de Savcılığın aldığı gizlilik kararının. 

Okurlarından gizlediler 

Bir kişinin küçük bir kız çocuğuna cinsel taciz iddiasıyla tutuklanması haberdir. Hele de bu kişi, binlerce müridi olan ve büyük bir holdinge dönüşen bir tarikatın lideri ise bu tutuklamanın haber değeri daha da büyür. 

Fakat şeyhin, cinsel taciz iddiasıyla tutuklanmasını 3 Eylül’de yayımlanan Cumhuriyet, “Kim bu devlet içindeki müritler”, Hürriyet, “Utanmaz adam” diye manşetten duyurmuştu, Sözcü, Milliyet, Korkusuz, Gazete Pencere ilk sayfadan, Karar, Posta ise iç sayfada haber yapmıştı. O gün yayımlanan Sabah, Akşam, Takvim, Türkiye, Milli Gazete, Yeni Akit ve Yeni Şafak’ta ise tek satır bile haber yoktu bu şeyhin tutuklanması hakkında. 

Akşam, bir gün sonra küçük de olsa Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamasıyla şeyhin tutuklanmasını okurlarına duyurdu. Ama Sabah, Takvim, Türkiye, Milli Gazete, Yeni Akit ve Yeni Şafak’ta bugün de bu konuda hiçbir haber yoktu. Hatta Sabah gazetesi, RTÜK’ün Netflix hakkındaki kararını “RTÜK çocuk istismarına geçit vermedi” başlığıyla yayımlamıştı ama tarikat şeyhinin çocuk istismarını okurlarından gizliyordu."

Yazının devamını okumak için tıklayın