Suriye'den Çin'e interneti sansürleyen ülkelerin listesi...

Suriye'den Çin'e interneti sansürleyen ülkelerin listesi...

12 Şubat 2014 Çarşamba  |   Günlük

Türkiye'nin son dönemde en çok tartışma yaratan konularından biri internet sansürü oldu. Mahkeme kararı olmadan internetteki içeriğe doğrudan müdahale imkanı sağlayan yeni internet yasası 7 Şubat'ta Meclis'te onaylandı. Şimdi ise gözler Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'torba yasa' içinde kabul edilen ilgili düzenlemeyi veto edip etmeyeceğine çevrildi.

Gazeteport'un yaptığı derlemeye göre, büyük bir kesim tepkisini hem sosyal medyada, hem de yaptıkları 'internetime dokunma' eylemleriyle sokaklarda göstermeye devam ederken, genel kanı Cumhurbaşkanı Gül'ün yasayı onaylayacağı yönünde gerçekleşiyor.Son olarak Türkiye Barolar Birliği, 'İnternet Yasası' ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mektup gönderdi. Gönderilen mektupta söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girmesi halinde, temel hak ve özgürlükler sınırlandırılacağı, adeta internete sansür getirilmiş olacağı vurgulandı.

 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın ''dünyada da bu böyle dediği'' uygulamanın benzerlik gösterdiği bazı ülkeler ise şöyle sıralanıyor:

 

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan'da 2001 yılından beri internet yasağı var. Sudi Arabistan'da başta ahlaki değerlere uymayan, pornografik siteler olmak üzere dört yüz binden fazla siteye erişim engellenmiş durumda. Suudi Arabista'da bu yasaklara uymayanlara karşı ise çok büyük yaptırımlar var.

 

İRAN

İran'da da diğer ülkelerdeki gibi dini ve yönetimi eleştiren sitelere karşı filtreleme uygulanıyor. Bu yasaklara uymayanlar için ise yaptırımlar çok daha sert. İran'da internet yasaklarına uymayan 4 kişinin idam edildiği biliniyor.

 

KÜBA

Tek parti egemenliği olan sosyalist bir ülke olan Küba internet yasağının en yoğun şekilde hissedildiği uygulayan ülkelerden biri. Ülkede internet sadece devletin izin verdiği erişim noktalarından sağlanıyor.Küba'da vatandaşın internette kullanacağı kelimeler, yapacağı aramalar filtreli. Ayrıca Küba'da yüksek mevkili devlet görevlisi olmayanların internete bir içerik yüklemesi de yasak. Ülkede internete erişim oranı yüzde 2 olarak gerçekleşiyor.

 

SURİYE

Suriye de internet sansürü uygulayan ülkeler arasında yer alıyor. Ülkedeki sansür uygulaması tamamen siyasi sebeplere dayanırken, devletin bütünlüğünü bozduğuna inanılan bloggerlar ve bu sitelere erişim sağlayan kişiler tutuklanıyor. Yasak boyutunun büyüklüğünü internet kafeleri çalışanlarının her kullanıcının adını, soyadını, hangi saatlerde interneti kullandığını not alıp yetkililere bildirme zorunluluğundan anlamak da mümkün.

 

KUZEY KORE

Kuzey Kore Kuzey Kore'deki bütün internet siteleri devlet kontrolü altında bulunuyor. 24 milyon nüfusu olan ülkenin sadece yüzde 4'ü internete erişim sağlayabiliyor.

 

ÇİN

Dünyanın internet sansürünün ve buna uymayanlara verilen cezaların en ağır olduğu ülkelerden biri de Çin. Çin'de hükümet karşıtı bloglara veya Facebook, Twitter gibi sitelere erişimin cezası ömür boyu hapise kadar varıyor.

Tunus, Vietnam, Türkmenistan, Belarus ve Fransa gibi ülkelerde de benzer uygulamalar var.

 

12.2.2014

 

Haberin orjinalini okumak için:

 

http://www.thelira.com/haber/134856/internet-yasagi-olan-ulkeler

Etiketler:  Eleştiri Medya