Süper kahraman 'Babuşka Z'

Süper kahraman 'Babuşka Z'

7 Mayıs 2022 Cumartesi  |   MG Özel

Ukrayna'nın ücra bir köyünde Rus askerleri sandığı Ukrayna askerlerini Sovyet bayrağıyla karşılayan yaşlı kadın kısa sürede Rusya'da adına anıtlar dikilen, duvarlara resimleri yapılan bir kahramana dönüştü. 

Nisan ayı başlarında yaşanan olayda Anya adındaki kadın, elindeki Sovyet bayrağını alıp çamura saplayan askerlere tepki göstermiş, savaşı Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin kışkırttığını söylemiş ve kendisine verilen yiyecek yardımını iade etmişti. 

Söz konusu olayın aldığı video internette hızla yayıldı ve Sovyetler Birliği'nin 2. Dünya Savaşı'nda Nazilere karşı kazandığı zaferin yıl dönümümün kutlanacağı 9 Mayıs tarihi yaklaştıkça yaşlı kadın Rusya'da bir kahramana dönüştü. Özellikle Kremlin yanlısı medya yaşlı kadını Ukrayna'da Rusya'ya verilen desteğin sembolü haline getirmeye çalıştı. Kimi kentlerde kadının heykelleri dikildi, kimilerinde duvarlara dev resimleri yapıldı, çıkartmaları satışa sunuldu, hatta uzaya gönderilecek bir rokette resminin yer alacağı söylendi. 

Hafta başında çıkan yeni bir video yaşlı kadının Rusya'daki ününe ün kattı. Ukrayna'nın kuzeydoğusundaki Dvoriçna yakınlarındaki bir köye yaşayan kadın videoda hayvanlarını bırakmak istemediği için evini terk etmeyeceğini söylüyor. 

Şimdi Rus medyasında yaşlı kadından “Babuşka Z” diye söz ediliyor. İki ayı aşkın süredir devam eden savaşta Rus askeri araçlarının üzerinde zaferi simgelediği düşünülen “Z” harfi yer alıyor. Babuşka ise Rusçada babaanne, büyükanne ya da nine karşılığında ama daha çok görmüş geçirmiş, lafını sakınmayan, geleneklerin bekçisi kabul edilen ve toplumca saygı gösterilen yaşlı kadınlar için kullanılıyor.

Etiketler:  Rusya