Suç ve ceza

Suç ve ceza

22 Haziran 2020 Pazartesi  |   Mentor

Türk Ceza Kanunundan aynen aktarıyorum:

Madde 277-  Görülmekte olan bir davada gerçeğin ortaya çıkmasını engellemek veya bir haksızlık oluşturmak amacıyla, davanın taraflarından birinin,  sanığın, katılanın veya mağdurun lehine veya aleyhine sonuç doğuracak bir karar vermesi veya bir işlem tesis etmesi ya da beyanda bulunması için, yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı hukuka aykırı olarak etkilemeye teşebbüs eden kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Teşebbüs iltimas derecesini geçmediği takdirde verilecek ceza altı aydan iki yıla kadardır. Birinci fıkradaki suçu oluşturan fiilin başka bir suçu da oluşturması halinde, fikri içtima hükümlerine göre verilecek ceza yarısına kadar artırılır.  

Türk Ceza Kanunu çok açık ve net olmasına rağmen Türkiye'de her gün suç işleniyor. Bildiğiniz gibi Fetö terör örgütü tarafından Fenerbahçe'ye kumpas kurulduğuna dair bir dava devam etmekte, ayrıca diğer davalarla da bunun ilişkisi var. Ancak Türk Ceza Kanunun açık hükmüne rağmen Trabzonspor "Ben şampiyonum" diyor, medya organları Fetö terör örgütü mensubu polislerin masum olduğu ima eden başlıklar atıyor, medya mensupları Fetö kumpasını "Fenerbahçe şike yapmıştı" diyerek aklıyor. 

Yani her gün, her saniye suç işleniyor. 

Ayrıca bunun hukuk sistemini kemiren bir yönü de var. Hukuk sistemi bir karar vermiş, "Fenerbahçe şampiyon" diyor ama bazıları kalkıp, "Ben kanunun üstündeyim, bunu kabul etmem" diyor. 

Madem öyle Fenerbahçe de, "3 Temmuz öncesinde, sonrasında, 3 Temmuz'da ve bugün kriptolar tarafından bazı takımlar korundu, 3 Temmuz'da özellikle dokunulmadı, himmetle ayağa kaldırılmak istendi son 20 yılda kazanılan bütün şampiyonluklar benim hakkımdı, benim en az 20 şampiyonluğu daha olmalı" dese ne diyeceksiniz. 

"Fenerbahçe şike yaptı" demek veya "2010-2011 Şampiyonu Tarabzon'dur" demek, ima etmek suçtur ve cezası 2 yıldan 4 yıla kadar hapistir. 

Şimdi sorularım var: 

1-Türkiye bir hukuk devleti mi yoksa Fenerbahçe'ye karşı suç işlemenin serbest olduğu bir muz cumhuriyeti midir? 

2-İktidarın Fenerbahçe'ye karşı bir özel kini var mıdır? 

3-TFF Başkanı Nihat Özdemir işlediği suç nedeniyle en azından yargılanacak mıdır? 

4-Fenerbahçe yönetiminin bir hukuk bölümü var mıdır yoksa oranın sorumluluğu da Volkan ve Emre örneğindeki gibi yetersiz kişilere mi teslim edilmiştir? Öyle değilse böyle davrananlar hakkında neden suç duyurusunda bulunulmuyor?