Star diktatörlüğe savaş açtı!

Star diktatörlüğe savaş açtı!

2 Nisan 2021 Cuma  |   Günlük

"Göreve geldikten sonra üç ay içinde medyayı kontrolü altına aldı. Medyayı kontrol etmesinin hem eleştirenlerin etkisini kesmek hem de anlatımı kendi lehine çevirmek açısından avantajları oldu... NTV ilk kurbanı oldu..."

Yukarıdaki satırlar Star gazetesinden, daha doğrusu tiraj sorunu nedeniyle 31 Aralık 2019 tarihinde son kez basılan ve yayın hayatına ve iktidarı desteklemeye artık internet sitesi üzerinden devam eden Star'dan.

Peki, star.com.tr'nin "medyayı ele geçirmek"le suçladığı kim dersiniz?

Aklınıza ilk kim geldi bilinmez tabii ama Star'ın kastettiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin.

Star belli ki çok kızmış ve haberine "Putin diktatörlüğü! Hakaret edene sert yaptırım" başlığını atmış.

Başka neye kızmış?

Mesela Putin'e hakaret edenlere ağır para cezası uygulanması çağrısına:

"Rusya Devlet Duması'nın uluslararası ilişkiler komitesi başkanı Leonid Slutskiy, başkana hakaret edenlere verilen cezaların daha da sertleştirmesi gerektiğini söyledi. Slutskiy, 'Belçika'da, Fransa, Almanya'da bu suçu işleyenlere 45.000 euroya kadar para cezası ile üç ay ile beş yıl arasında hapis cezası veriyorlar. Putin'e hakaret edenlerin cezalarını daha da arttırmalıyız."

Star, "çeviri koktuğu" için yabancı bir kaynaktan alındığı belli olan haberini, "100 milyon kişi tarafından izlenen ve ülkenin yüzde 70'ine ulaşan NTV, Putin'in ilk kurbanı oldu. Ancak sonuncu da değildi. Bugün Ruslar sadece Putin'in göstermek istediklerini izleyebiliyor" diye noktalamış.