Stalin'in hayatındaki kadınlar

Stalin'in hayatındaki kadınlar

15 Ağustos 2021 Pazar  |   Günlük

Doğum belgesinde yazılı adıyla Yosif Visaryonoviç Cugaşvili... Dünyanın onu tanıdığı adıyla, Josef (Yosif) Stalin... 1953'te 74 yaşında ölen, SSCB'yi demir yumrukla yöneten Stalin, tarihin en çok tartışılan isimlerinden biri olmaya devam ediyor.

Öbür yandan Stalin'in güzel kadınlara olan düşkünlüğü de hayatının bir başka penceresi. Başından iki evlilik (Kato Svanidze (19061907) ve Nadejda Alliluyeva (19191932) geçen Stalin'in üç çocuğundan söz edilir. İlk eşi Yekaterina'dan oğlu Yakov ve ikinci eşi Nadejda'dan çocukları Vasili ve Svetlana. Stalin'in iki oğlu Yakov ve Vasili öldü. 1966'da Sovyetler Birliği'nden kaçan kızı Svetlana ise 2011 yılında ABD'de öldü.

Rossiyskaya Gazeta'nın yayınlarından RBTH, "Stalin'in kadınları"nı derledi:

Yekaterina Svanidze. Stalin'in ilk karısı. O zamanki adıyla Yosif Çugaşvili, Kato Svanidze ile Tiflis'te bir din okulu öğrencisi olduğu 1906 yılında evlenmiş. Ne var ki bu evlilik genç kadının bir yıl sonra kimilerine göre tifodan, kimilerine göreyse veremden ölmesiyle son bulmuş. Bu evlilikten olan oğlu Yakov, 2. Dünya Savaşı'nda Almanlara esir düştükten sonra ölmüştür. Görgü tanıkları Stalin'in bu ölüm nedeniyle çok sarsıldığını hatta cenaze sırasında çukura atladığını aktarıyor. İkilinin tanışmasına vesile olan Kato'nun erkek kardeşi Aleksandr ise 30'lu yıllarda Stalin'in öfkesine kurban gidecek ve kurşuna dizilecektir.

Kato'nun ölümünü takip eden yıllarda Stalin Çarlık tarafından beş kere Sibirya'ya sürgüne gönderilir. Stalin'in bu sürgünler sırasında kendisine oda kiralayan iki kadınla ilişkisi olduğu biliniyor. Bunlardan biri Mariya Kuzakova. İkinci kadın ise o vakitler sadece 14 yaşındaki Lida Pereprıgina. Bu ilişkiden de bir oğlu olan Stalin'in küçük yaştaki kızı baştan çıkarttığı gerekçesiyle köylülerle başının derde girdiği söylenir.

Stalin'in resmi nikahlı ikinci karısı Nadejda Alliluyeva. On iki yıl süren bu evlilik de trajik bir sonla noktalanmış. 1931'de Nadejda kendini vurarak intihar etmiş. Nadejda'nın kocasının zalimliği nedeniyle depresyona girdiğini söyleyenler var.

"Balerinler ve daktilocular." Mariya Svanidze günlüğünde Sovyet elitinin kaçamak yaptığı kadınları bu sözlerle özetliyor. Kimilerine göre, Stalin'in gözde balerini ise Olga Lepeşinskaya. Lepeşinskaya'nın kendisi böyle bir ilişkinin varlığını yalanlasa da Stalin'in ünlü balerinin hiçbir gösterisini kaçırmamaya gayret ettiği bilinen bir gerçek.

Opera sanatçıcı Vera Davıdova da 1983'te Londra'da yayımladığı anılarında Stalin'le 19 yıl boyunca ilişkisi olduğunu iddia ediyor. Bu anılara göre, Davıdova 1932'de evli bir kadınken cebinde bir not bulur. Notta kendisi için bir arabanın dışarıda beklediği yazılıdır. Arabanın istikameti ise Stalin'in evidir. Davıdova kendisini "Nasıl hayır diyebilirdim ki?" sözleriyle savunuyor.

Valya İstomina Stalin'in ilişkisi olduğu düşünülen son kadın. Ev işlerinden sorumlu olan İstomina Kuntsevo'daki daçada (yazlık ev) Stalin'in yemek masasını hazırlayan ve yatağını yapan kişi. Zavallı kadının Stalin'in hastalığı sırasında muhafız bölüğünün başında bulunan General Nikola Vlasik ve NKVD'nin başı Lavrenti Beria tarafından tecavüze uğradığı anlatılır. Stalin bu "ihaneti" affetmeyecek ve Vlasik'le birlikte İstomina'yı da Gulag'lara attıracaktır.

(TürkRus.Com)

Not: Bu yazı Medya Günlüğü'nde daha önce yayınlanmıştır.

Etiketler:  Rusya